Dr. Hakan Özkul KOAH Hastalarını Kullanabileceği Tıbbi Bitkileri Açıkladı!

ads ads ads ads
26/02/2021

ads
ads
Dr. Hakan Özkul KOAH Hastalarını Kullanabileceği Tıbbi Bitkileri Açıkladı!

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı, akciğerlere kalıcı hasar veren, yaşam kalitesini oldukça düşüren akciğer nakline varabilecek sonuçlara kadar ilerleyebilen ciddi kronik bir hastalıktır. Kronik hastalıklar üzerine fitoterapi çalışmalarıyla bilinen Fitoterapi Uzmanı Dr. Hakan Özkul’a KOAH hastalarının kullanabileceği tıbbi bitkilerin neler olduğunu sorduk.

KOAH Hastaları Günlük Yaşamlarında Son Derece Tedbirli Olmaları Gerek

“Akciğerlerdeki hava keseciklerinin tıkanması şeklinde görülen bu hastalık, sürekli şekilde devam eder, nefes almada yaşanan zorluklar süreklidir. Bu durum hastaların yaşam kalitesini oldukça düşürür. Dolayısıyla bir noktadan sonra işlerini dahi yapamayacak hale gelirler. Önceden de belirttiğimiz gibi bu hastalığın sebeplerinin başında sigara geliyor. Bu hastalığa yakalanmış insanların sigara içilen veya toksik maddelerin fazlaca olduğu ortamlardan uzak duracak şekilde yaşamlarına devam etmeleri gerekiyor ki hastalık hızlı bir şekilde seyretmesin.”

“Elbette bizim çok iyi bildiğimiz uzun yıllardın neredeyse insanlık tarihi kadar eski olan fitoterapiden günlük yaşantılarında faydalanarak tedavilerinde önemli ölçüde yol alabilirler. Fakat öncelikle şunu söylememiz gerek bu bitkileri aktardan alıp kullanmak tedavi demek değildir. Sadece sağlıklı bir yaşam için kullanılması doğru olabilecek bitkilerdir. Fitoterapi dediğimiz yani bitkilerle tedavi dediğimiz bilim, tam anlamıyla tedaviyi amaçlayan bir uğraştır. Tıbbi bitkilerin etken maddelerinin kullanılmasıyla gerçekleşir ve mutlaka fitoterapi eğitimi almış doktorlar tarafından yapılmalıdır.”

Ginseng Çayı

“Koah hastalarında yaygın görülen semptomların başında nefes almakta çekilen güçlük gelmektedir. Bu tıkanmalar sizi gece yarılarında uykunuzdan edebilir. Uyku düzeninizi bozabilir daha kötü bir senaryo artık aldığımız nefes akciğerlerimizin beslenmesine yetmeyecek kadar düşebilir.”

“Doğu Asya’da yıllardır kullanılan Ginseng bitkisi, birçok kronik hastalıkta olduğu gibi Koah hastalığında kullanılması faydalı olan bir bitkidir. Nefes almayı kolaylaştırmak için çay olarak veya ek gıda olarak tüketilebilir.”

Ekinezya

“Kirpi olarak da bilinen ekinezya papatyagilller familyasından bir bitkidir. Çok eski kayıtlardan beri bu bitkinin birçok hastalığı iyileştirmede kullanıldığını biliyoruz.”

“Ekinezya akciğerdeki artık ölmüş olan veya ölmekte olan hücrelerin yenilenmesini veya yeniden doğmasına yardımcı olabilmektedir. Detoks etkisi olduğu da bilinmektedir. Vücudumuzdaki zararlı toksiklerin atılmasına yardımcı olmaktadır.”

Keçiboynuzu Pekmezi

“Solunum yollarındaki tıkanmayı giderebilmek rahat nefes alabilmeyi sağlar. Keçiboynuzu pekmezi ülkemizde de kolaylıkla bulunabilen Akdeniz iklimi bitkisidir. B2 vitamini açısından zengin ve içeriğinde önemli oranda kalsiyum bulunur. Yapısında bulunan gallik asit, birçok kronik hastalığın tedavisinde kullanılır. Astım, alerji, sıtma bu hastalıkların başında gelir.”

“Nefes darlığının giderilmesini sağlayabilmek için günde bir kaşık keçiboynuzu pekmezi içilebilir.”

Zerdeçal

“Bizim fitoterapide en çok kullandığımız tıbbi bitkilerin başında zerdeçal gelir. KOAH hastaları zerdeçalı günlük yaşamlarına dahil edebilirler. Örneğin birçok yemekte zerdeçalı kullanarak sağlıklı beslenme için önemli bir adım atabilirsiniz. Zerdeçal öksürüğün kesilmesine fayda sağlar. Koah hastalarında öksürük bugün var yarın yok ya da yılın belirli zamanlarında mevsimsel olarak görülen bir durum değildir. Öksürük sürekli görülür ve tıbbi bitkileri günlük yaşamlarının merkezine koymaları durumunda önemli ölçüde hastalığın ortaya çıkardığı semptomların birçoğunu hafifletebilirler.”

“Fakat son olarak yeniden belirtmekte fayda var. Bu bitkilerin kullanılması semptomları hafifletme ve sağlıklı yaşamak adına yapılabilir. Astım, KOAH veya diyabet gibi hastalıkların bitkisel tedavi kapsamında tedavi edilmesi, etken maddeler sayesinde olur. Fitoterapi sertifikası almış uzman doktorlar tarafından hastalar takip edildiği takdirde tedavi amaçlı kullanılır.”

 

Dr. Hakan Özkul İletişim Bilgileri,

Sorularınız için; www.hakanozkulasor.com

Dr. Hakan Özkul Facebook Sayfası

Whatsapp Hattı: 0 542 838 23 24

 

26/02/2021 09:50
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Hakan Özkul, KOAH Hastaları
MANŞETLER

HK SAĞLIK

6 saat veya daha az uyumak demans riskini yüzde 30 artırıyor

HK SAĞLIK

Uluslararası bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, çalışma günlerinizi yaklaşık altı saat veya daha az uyuyarak geçirmeye çalışıyorsanız, beyninizi gelecekteki başarısızlıklara hazırlıyorsunuz. Orta yaşlardaki, yaklaşık 8 bin kişiyi 25 yıl boyunca takip eden araştırmacılar, yedi saatlik gece uykusuna kıyasla altı saat veya daha az uyku süresinin demansı (bunama) yüzde 30 artırdığını keşfetti.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.