Dr. Hakan Özkul KOAH Hastalığı ve Covid Sürecini Değerlendirdi!

ads ads ads ads
20/02/2021

ads
ads
Dr. Hakan Özkul KOAH Hastalığı ve Covid Sürecini Değerlendirdi!

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) Covid-19 sürecinde en fazla gündeme gelen hastalıkların başında geliyor. Risk gurubunun en üst basamağında yer alan bu hastalık hakkında Fitotarepi Uzmanı Dr. Hakan Özkul değerli bilgiler sundu.

“KOAH, kronik obstrüktif akciğer hastalığıdır. Obstrüktif tıkayıcı yani hava yollarını tıkayıcı demektir. Kronik demek ise iyileştirilemez ilerleyen bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Enflamatuar bir hastalık olan KOAH, akciğer dokusunda oluşup bu dokuda hasara sebebiyet veriyor. Oluşan hasar neticesinde Akciğerin içerisinde bulunan küçük hava keseciklerinde harabiyet oluşuyor hastalığın devamında da akciğer hava yollarında daralma meydana geliyor. Nefes darlığının sebebi de tam olarak küçük akciğer hava yollarındaki daralmadan kaynaklanıyor.”

Yaşam Kalitesini Son Derece Etkilen Bir Hastalık!

“Bu hastalık, öksürük, balgam, nefes darlığı şeklinde kendini gösteriyor bir de bunların neticesinde hastaların yaşam kalitesini son derece düşürüyor.”

“Yani günlük hayatta bizim için son derece basit olan yürüme eylemleri nefes alma eylemleri bu hastalar için oldukça zor bir durum haline geliyor. KOAH hastaları işlerinden güçlerinden olacak kadar bu hastalıktan etkileniyorlar. Sürekli öksürük şeklinde ilerliyor astım gibi bazı dönemlerde yaşanan tıkanmalar veya öksürükler şeklinde değil, sürekli olarak devam eden gerçekten yaşam kalitesini son derece düşüren asla hafife alınmaması gereken bir hastalıktan söz ediyoruz.”  

KOAH Ölümcül Hastalıklar Sıralamasında Kanserden Sonra Üçüncü Sırada Gelmektedir.  

“KOAH hastalığının özelliği seyrinde dalgalanma görülmemesidir. Yani bir baktınız iyi sonra baktınız kötü şeklinde ilerlemez. Hastalık sürekli kötüye doğru gider günbegün akciğere zarar verir en sonunda akciğer yetmezliğine varacak sonuçlar doğurur. Kalp böbrek naklinden çok daha zor bir nakil olan akciğer nakline varan sonuçlar ortaya çıkar. Yani ölümcül bir hastalıktır. KOAH ölümcül hastalıklar listesinde kanserden sonra üçüncü sırada gelir. İlk sırada Kalp Damar hastalıkları vardır.”

Covid-19 Sürecinde KOAH Hastaları Asla Rehavete Kapılmamalı!

“Akciğere nüfuz eden bir hastalık olan Covid-19’da risk gurubu en yüksek olan hastalık KOAH’tır. Dolayısıyla bu hastalar herkesten daha fazla izole bir yaşam biçimini benimsemelidir. Aşı gelişmeleri kimseyi rehavete düşürmemeli KOAH hastalarını ise asla rehavete düşürmemelidir. Yani hastalığın normal seyri zaten zor bir de Covid-19’a yakalanma riski düşünüldüğünde geri dönüşü olmayan sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.”

“Akciğer hastalığı olanlar mutlaka bağışıklık sistemini güçlü tutmalı, tüm sokağa çıkma yasakları, sosyal mesafe temizlik kuralları bunlara harfiyen uymalıdırlar. Akraba ziyareti gibi sosyal yaşantıya dair geçmişte bize normal gelen davranışlardan mutlaka uzak durmalıdırlar. Bağışıklık sistemini güçlendirebilecek takviyeler kullanılmasını tavsiye ederim ve herkese sağlıklı günler dilerim.”

Dr. Hakan Özkul İletişim Bilgileri,

Sorularınız için; www.hakanozkulasor.com

Dr. Hakan Özkul Facebook Sayfası

Whatsapp Hattı: 0 542 838 23 24

20/02/2021 09:53
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Hakan Özkul, Covid, covid-19, koronavirüs
MANŞETLER

HK SAĞLIK

Covid-19 salgını nedeniyle ani işitme kaybı yaşayanların sayısında artış

HK SAĞLIK

Eskişehir ve Ankara'da görevli Kulak Burun Boğaz (KBB) uzmanlarından oluşan 3 kişilik ekibin yaptığı araştırmada, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını döneminde ani işitme kaybı yaşayanların sayısının arttığı ve bu hastaların yarısında Covid-19 belirtilerine rastlandığı belirlendi. Araştırmanın sonuçları, uluslararası A sınıfı hakemli "Amerikan Otolarengoloji" (American Journal of Otolaryngology) dergisinde yayımlandı.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.