Dr. Hakan Özkul Tıbbi Bitkilerin KOAH tedavisinde ne gibi faydalarının olduğunu aktardı!

ads ads ads ads
24/02/2021

ads
ads
Dr. Hakan Özkul Tıbbi Bitkilerin KOAH tedavisinde ne gibi faydalarının olduğunu aktardı!

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) çağımızın yaygın kronik hastalıklarının başında geliyor. Sigara bağımlılığı, hava kirliliği, mesleki deformasyon, ilerleyen yaş bu hastalığın ortaya çıkma sebeplerinin başında geliyor.

Kronik hastalıklar ile ilgili önemli bitkisel tedavi çalışmalarına sahip, Fitoterapi Uzmanı Dr. Hakan Özkul’la KOAH hastalığına sahip hastaların ne gibi bitkilerden faydalanabileceğini ve günlük hayatta hastalığın seyrini değiştirebilmek adına neler yapabileceklerini sorduk.

KOAH hastalığının oluşmasının en önemli sebebi sigara kullanımı!

“KOAH hastalığının ortaya çıkışında %80 oranında en önemli sebep sigaradır. Sigara sadece kanser yapmıyor en ölümcül hastalıklardan biri olan KOAH’a da sebebiyet veriyor. Türkiye özelinde konuşacak olursak bu hastalığın 40 yaş üzeri erkeklerde görülme olasılığı %21, kadınlarda %8.2. Bu oranlar oldukça yüksek ve giderek sıkça rastlanılan bir hastalıktan bahsediyoruz.

Tıbbi bitkiler enflamasyonu ortadan kaldırıcı etkiye sahip!

“Bitkisel tedavinin yani fitoterapinin bu hastalığın seyri ile olumlu ve önemli etkileri var. KOAH enflamatuar bir hastalıktır. Akciğer dokusunda var olan bu problem akciğere zarar veriyor akciğeri yıpratıyor. Tıbbi bitkilerin faydalarından bir tanesi bu bahsettiğimiz enflamasyonu ortadan kaldırması. Yani hastalığın temel mekanizması, akciğerlere zarar verme mekanizmasını ortadan kaldırıyor.”

Vücudumuzdaki toksik maddelerin atılmasında tıbbi bitkilerden faydalanıyoruz!

“Enflamasyonu ortaya çıkartan husus toksik maddelerdir, bu zararlı maddelerin vücuttan atılması tıbbi bitkilerin antioksidan özellikleri sayesinde gerçekleşiyor. Yani zararlı maddeleri vücudunuzdan süpürüp atarsanız hastalığı daha başında önlemiş olursunuz.

 Akciğerde zarar görmüş hücrelerin kendini yenilemesinde fitoterapi devreye giriyor!

“KOAH sürecinde akciğerdeki hücreler zarar görür. Bu zarar gören hücrelerin düzeltilmesi hastalığın tedavisinde son derece önemlidir. Bu noktada iki husus var ilki otofajidir. Vücutta zarar görmüş hücrelerin kendi kendini iyileştirilmesi mekanizması otofaji dediğimiz mekanizmadır. Tıbbi bitkiler otofaji mekanizması ile zarar görmüş hücrelerin kendini yenilemelerini sağlar ve böylelikle hastalığın seyri değişir.”

Tıbbi bitkiler kök hücreleri aktive etme etkisine sahip!

“Hücreler çok zarar görüp devreden çıktığında da bir diğer mekanizma olan kök hücreler devreye giriyor. Tıbbi bitkilerin birçok hastalığın iyileştirilemez denen hastalıkların iyileştirilmesinde önemli fonksiyon mekanizmaların bir tanesidir kök hücreler. Akciğerde devre dışı kalan hücrelerin yeniden oluşturulmasında, yeni hücrelerin oluşmasında akciğerin kendisini yenilemesinde de kök hücre olayı çok etkilidir. Tıbbi bitkilerin bu kök hücreleri aktive etme iyileştirme etkisi vardır.”

“Özetleyecek olursak, fitoterapi, hücrenin ölmeden kendisini yenilemesi, ölmesi durumunda yenisinin oluşması, iltihabın kurutulması, toksik maddelerin vücuttan atılması gibi etkileri mevcuttur. Bitkisel KOAH tedavisinde sadece belirtilerin ortadan kalkmasından bahsetmiyoruz. Bahsettiğimiz bu dört mekanizma iyileştirmeyi devreye sokan mekanizmalardır. Hastaların mutlaka bitkisel tedaviden de faydalanmalarını ben bu noktada tavsiye ediyorum.” 

 

 

Dr. Hakan Özkul İletişim Bilgileri,

Sorularınız için; www.hakanozkulasor.com

Dr. Hakan Özkul Facebook Sayfası

Whatsapp Hattı: 0 542 838 23 24

 

 

 

 

 

 

 

24/02/2021 08:52
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Dr. Hakan Özku, l Tıbbi Bitkiler, KOAH
MANŞETLER

HK SAĞLIK

6 saat veya daha az uyumak demans riskini yüzde 30 artırıyor

HK SAĞLIK

Uluslararası bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, çalışma günlerinizi yaklaşık altı saat veya daha az uyuyarak geçirmeye çalışıyorsanız, beyninizi gelecekteki başarısızlıklara hazırlıyorsunuz. Orta yaşlardaki, yaklaşık 8 bin kişiyi 25 yıl boyunca takip eden araştırmacılar, yedi saatlik gece uykusuna kıyasla altı saat veya daha az uyku süresinin demansı (bunama) yüzde 30 artırdığını keşfetti.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.