Dr. Öztekiner: Yaşlılar unutuldu

Yağmur Düşer'in sunduğu Yaşama Katkısı Olsun programının bu haftaki konuğu Eski Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Cansel Öztekiner.

ads ads ads ads
02/03/2024

Dr. Öztekiner, yaşlı ve kronik hasta bireyler için Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile belediyelerin ekip olarak çalışarak yaşlı bakımı konusunda kararlar alması gerektiğini vurguladı.

ads
Dr. Öztekiner: Yaşlılar unutuldu

Eski Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Cansel Öztekiner, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) yaşlı bakımının yetersizliğine dikkat çekerek, yaşlıların ve kronik hastaların devletin desteğine ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Dr. Cansel Öztekiner, yetkililerin yaşlı kesimi genç kesim olarak gördüğünü, yaşlıların unutulduğunu ve yaşlıların toplum olarak devletin yardımına ihtiyaç duyduğunu belirtti.

KKTC'de Evde Sağlık Hizmetlerinin Eksikliği Var

Dr. Öztekiner,  ayrıca, yaşlı ve hasta bireylerin evde de tedavi görmesi gerektiğini vurgulayarak, Türkiye ve dünyada uygulanan evde sağlık hizmetlerine dikkat çekti. KKTC'de bu hizmetin eksik olduğunu ifade eden Öztekiner, evde bakımın aileler tarafından sağlandığını ancak tedavi kısmının eksik kaldığını söyledi.

Yaşlı Bakım Evlerinin Denetimsizlik ve Vasıfsız Personel Sorunu Var

Öztekiner, KKTC'de yaşlı bakım evleriyle ilgili mevcut durumu eleştirerek, yaşlı bakım evlerinin belediyeler tarafından izin alınarak açıldığını, ancak Sağlık Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın iznine tabi  olmadan  faaliyet gösterdiklerini ve bu nedenle denetlenemediklerini belirtti. Ayrıca, yaşlı bakım evlerinde vasıfsız kişilerin çalıştığını söyleyen. Öztekiner, “vasıfsız diyorum, hasta bakıcı demiyorum çünkü devletten alınan herhangi bir belgeleri yok veya hasta bakımı konusunda eğitim almadılar. ”ifadelerini kullandı.

KKTC'de Yaşlı ve Kronik Hastalar İçin Daha İyi Koşullar: Yeni Yasal Düzenlemeler Gündemde

Dr. Öztekiner, yaşlılar ve kronik hastalar için insana yaraşır koşulların sağlanması gerektiğini vurgulayarak, Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile belediyelerin bir araya gelerek bu konuda ortak proje üretmeleri çağrısında bulundu. Öztekiner, yaşlı bakımı ve tedavi merkezleri için ayrı yasal düzenlemeler ve şartlar hazırlanması gerektiğini belirtti ve  şuan bir yasa üzerinde çalışıldığını bu yasanın mecliste görüşüleceğini ve yıl bitmeden geçmesi umudunu dile getirdi.

KKTC'de Yaşlı Bakımının İyileştirilmesi İçin Kurumlar Arası İş Birliği Çağrısı

KKTC'deki yaşlı bakımının iyileştirilmesi için üç kurumun; Sağlık Bakanlığı,Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile belediyelerin birlikte hareket etmesinin önemine dikkat çeken Dr. Öztekiner, bu konuda atılacak adımların yaşlı ve hasta bireyler için büyük bir fark yaratacağını vurguladı.

Dr. Öztekiner, yaşlı ve kronik hasta bireyler için Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile belediyelerin ekip olarak çalışarak yaşlı bakımı konusunda kararlar alması gerektiğini vurguladı.

02/03/2024 11:14
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Yaşama Katkısı Olsun, yağmur düşer, yaşam, sağlık, haber, kıbrıs, Dr. Öztekiner, Cansel Öztekiner,
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.