DSÖ'den emziren annelere uyarı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) corona virüsü bulaşan ya da şüphesi olan annelerin bebeklerini emzirmeye devam etmesi yönünde tavsiye verdi

ads
ads
24/06/2020

ads ads
DSÖ'den emziren annelere uyarı

DSÖ'den yapılan açıklamada emzirmenin faydalarının, virüsün bulaşma riskine kıyasla çok daha ağır bastığına dikkat çekildi.

DSÖ şüpheli ya da teyit edilmiş Covid-19 hastası annelerle ilgili çalışmaların incelendiğini belirtti. Bunlardan birinde, Covid-19 hastası 153 annenin 46’sının sütü test edildi. Hepsinde ‘corona’ tespit edilirken 13 bebeğin de ‘corona’ testi pozitif çıktı. Araştırmacılar bebeklerin nasıl virüsü kaptığıyla ilgili kesin bir sonuca varamadı. Enfeksiyonun kaynağının anne sütü mü olduğu yoksa anneyle yakın temastan mı bulaştığı konusu netlik kazanmadı.

İncelemede bebeklerde Covid-19 riskinin düşük olduğu ve hastalığın genelde hafif ya da semptomsuz geçtiği ortaya çıktı. Anne sütünden faydalanmamaya bağlı gelişen hastalıklar ve ölüm riski nedeniyle emzirmenin daha öncelikli olduğu sonucuna varıldı.

 

24/06/2020 16:41
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Dünya Sağlık Örgütü, emziren anneler dikkat, haberkibris,
MANŞETLER

HK SAĞLIK

Bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra o etkiye de sahip!

HK SAĞLIK

Kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan ayva, elma ve armut içeren Rosaceae ailesine ait kokulu bir meyvedir. Ayva, besinlerle dolu çeşitli sağlık yararları oldukça fazla olan nadir meyvelerden biridir. Ayvayı tükettikten sonra çekirdeklerini atmamanızda yarar var. Çünkü, ayva çekirdeklerinin özellikle cilt için inanılmaz faydası var. Şimdi, ayva çekirdeğinin faydaları nelerdir? Ayva çekirdeği neye iyi geliyor? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Yaz ishallerine karşı bol bol su için

HK SAĞLIK

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Serap Ceran Çağrıl; havaların ısınmasıyla birlikte yaz enfeksiyonlarına, özellikle yaz ishallerine karşı tedbirli olunması gerektiğini belirterek; "Yaz ishali gelişen çocukta su kaybı yaşanır ve sıcak havaların da etkisiyle artan su kaybı daha da artabilir. Çocuğun yaşına uygun olarak ishale yönelik diyet uygulamaları da hastaneye başvuru oranlarını azaltır. Bu süreçte ailelerin mutlaka hekimle irtibat halinde olmaları gerekir” dedi.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.