Dua Lipa'nın paylaştığı harita tartışma yarattı

Arnavut milliyetçilerin haritasını paylaşan Dua Lipa sosyal medyada tartışma yarattı. Söz konusu harita, Balkanlar'da Arnavut yayılmacılığına destek vermekle ilişkilendiriliyor.

ads
ads
23/07/2020

ads
Dua Lipa'nın paylaştığı harita tartışma yarattı

Ünlü şarkıcı Dua Lipa, aşırı Arnavut milliyetçileriyle ilişkili harita görselini paylaşarak sosyal medyada tartışmaları alevlendirdi.

İndependent'ın haberine göre, Britanya'da doğan fakat Arnavut kökenli olan ve gençliğinin bir kısmını Kosova'da geçiren Lipa, pazar günü iki ulusa dair haritayı retweet'ledi. Arnavutluk'un kartal ambleminin işlendiği, Balkanlar'daki diğer ülkelerin parçalarını içeren haritada "otokton" kelimesinin tanımı yer alıyor. Otokton, bir ülkede yaşayan yerleşimcilerin aksine o ülkenin yerli sakinlerine işaret ediyor.

24 yaşındaki Lipa'nın, altında otokton sözcüğü bulunan haritanın resmini paylaşarak Kosovalı Arnavutların bölgenin yerlisi olduğunu öne sürdüğü anlaşılıyor. Bu Sırp halkının reddettiği bir iddia. Lipa'nın retweet'i, Kosova'nın Apple Haritalar'da bağımsız bir devlet olarak gösterilmesi yönündeki internet kampanyasının ardından geldi. Independent, yorum almak için Lipa'nın temsilcileriyle iletişime geçti.

Yugoslavya'nın NATO tarafından bombalanmasından on yıldan uzun bir süre sonra, Kosova 2008'de Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan ederek Avrupa'nın en genç ülkesi olmuştu. Arnavut milliyetçiler, ülkeye Sırplardan önce yerleştiklerini ileri sürüyor. Bu nedenle Kosova'nın Arnavutlara ait bir ülke olduğunu söylüyorlar.

23/07/2020 09:14
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: dua lipa, magazin
MANŞETLER

HK MAGAZİN

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.