Dünya Günü için Google’dan videolu doodle! Dünya Günü nedir?

Google, bu sene de Dünya Günü 2021'i kutlamayı ihmal etmedi. Özel günleri doodle olarak kullanıcıların karşısına sık sık getiren Google, Dünya Günü için bir video yayınlandı. Dünya Günü, dünyamızın giderek daha fazla çevresel tehditle karşı karşıya kalmasına dikkat çekmek için 52 yıl önce ilan edildi. İşte Dünya Günü hakkında merak edilenler...

ads ads ads ads
22/04/2021

ads
ads
ads
Dünya Günü için Google’dan videolu doodle! Dünya Günü nedir?

1969 yılında Ulusal UNESCO Dünya Konferansında dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla ilan edilen Dünya Günü her yıl 22 Nisan tarihinde kutlanıyor. Google geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu yıl da Dünya Gününü kutlamayı unutmadı.

 

DÜNYA GÜNÜ NEDİR?

22 Nisan Dünya Günü, ilk olarak San Francisco’da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir özel gün düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkmıştır.

John McConnell, Dünya Günü kutlamaları için tarih olarak ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı yani 21 Mart'ı önermiştir. Daha sonra ise çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un desteği ile ve Denis Hayes'in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 günü ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir. Bu kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişi katılmış, birçok konferans ve sempozyum düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin ilk ‘Temiz Hava Yasası' ve ‘Temiz Su Yasaları' hazırlanmıştır.

22/04/2021 09:21
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Dünya Günü, Google, videolu doodle
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.