Dünya Yaşlılar Günü’nde yaşlılara yönelik etkinlikler düzenleniyor

ads ads ads ads
01/10/2022

ads
Dünya Yaşlılar Günü’nde yaşlılara yönelik etkinlikler düzenleniyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 1 Ekim Dünya  Yaşlılar Günü vesilesiyle "Yaşlanmak  değil, keyifle yaş almak için birlikteyiz"  sloganıyla ilk kez etkinlikler düzenliyor.

Bakanlıktan verilen bilgiye göre, etkinlikler kapsamında, Lapta Huzurevinden bazı yaşlılar, dün akşam  Doğan Türk Birliği ile Dumlupınar takımları arasında 20 Temmuz Mete Adanır Stadyumu’nda yapılan maça götürüldüler.

Maç öncesinde futbolcular ve huzurevi sakinleri, "Yaşlanmak değil, keyifle yaş almak için birlikteyiz” yazılı pankartla sahaya çıktı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy burada yaptığı konuşmada,  yaşlılık döneminin sosyal yaşamdan ve toplumdan kopmadan keyifle geçirilebileceğini, bakanlık olarak yaşlılar için keyifle, huzurla geçirebilecekleri bir yapı oluşturmak istediklerini kaydetti.

Taçoy,  huzurevi yaşlıları,  sosyal yardım ve yaşlılık maaşı alanlara yönelik Lapta Huzurevi’nde,  yemekli yoga, seramik boyama etkinlikleri düzenleyeceklerini kaydetti.

Aileleriyle çocuklarıyla yaşayan yaşlıların gün boyu hizmet alabilecekleri, sosyalleşebilecekleri, çeşitli aktivitelere katılabilecekleri gündüz bakımevlerini de yaşama geçirmeyi hedeflediklerini belirten Taçoy, Türkiye’de şehir merkezinde , yaşlılara   toplumsal sosyal yaşamdan kopmadan farklı aktiviteleri yapma imkanı sunan huzurevleri bulunduğunu, benzer imkanları sunmayı  hedeflediklerini belirtti.

1 Ekim Dünya Yaşlı Hakları gününde, Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği işbirliğinde  hayata geçecek Lapta Huzurevi yeni binasının ilk etap ihale sürecinin tamamlandığını  kaydeden Taçoy,  Lapta’dan sonra Lefkoşa’da da benzer bir projeyi hayat geçirmeyi istediklerini söyledi.

Sosyal  Hizmetler Dairesi Müdürü Hüseyin Akcan maçta yaptığı açıklamada, yaşlıların toplumsal yaşama katılmasına yönelik birçok projeleri  bulunduğunu, Lapta  Huzurevi yaşlıları için her ay 2-3 etkinlik düzenlemeye çalıştıklarını, sosyal hizmetlerin daha güçlü bir yapıya ulaştırılması gerektiğini söyledi.

01/10/2022 13:17
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Dünya Yaşlılar Günü
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.