Dünyaca ünlü Yale Üniversitesi ifşa oldu: Milyonlarca doları gizlemişler

Dünyanın önde gelen üniversitelerinden Yale Üniversitesi'nin bir skandalı ortaya çıktı

ads ads ads ads ads
20/06/2024

ads
Dünyaca ünlü Yale Üniversitesi ifşa oldu: Milyonlarca doları gizlemişler

Dünyanın sayılı üniversitelerinden biri olarak bilinen ABD'deki Yale Üniversitesi'nin Katar yönetiminden milyonlarca dolarlık bağış aldığı ve buna karşılık bunların çok azını raporladığı ortaya çıktı. 

Orta Doğu medyasında yer alan haberlerde, 2012'den beri  Yale Üniversitesi'nin Katar'dan 15 milyon dolar fon elde ettiği ve bu rakamın sadece 284.668 dolarını kayıtlara geçtiği belirtildi. 

Üniversitenin bu parayı Katar rejiminin çıkarlarını desteklemek ve nüfuzunu artırmak için aldığı tahmin ediliyor. 

ABD'deki üniversitelerin yabancı fonlarını inceleyen ISGAP isimli kuruluşun araştırmasında Yale Üniversitesi'nin fonları  gizlediği tespit edilldi. ABD yasalarına göre üniversiteler 6 aylık süreçte 250 bin doları geçen yabancı fon ve hediyeleri federal hükümete bildirmek zorunda. 

ABD'deki diğer üniversitelerle Katar arasında benzer anlaşmalar olduğuna dikkat çekilirken taraflar konuyla ilgili bir açıklama yapmadı. 

20/06/2024 10:35
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Yale Üniversitesi, haber, dünya
MANŞETLER

HK DÜNYA

Avrupa ülkeleri, Gazze'ye saldırılarını sürdüren İsrail'i silahlandırıyor

HK DÜNYA

Avrupa ülkelerinin İsrail'e yaptığı silah ihracatının değeri son 10 yılda milyarlarca avroya ulaşırken, 2014-2022 yıllarında AB ülkelerinden İsrail'e verilen ihracat lisanslarının toplam değeri yaklaşık 6,3 milyar avro oldu AB'nin 2022 yılına ait verilerine göre, Almanya, Fransa, Romanya, Çekya, İtalya ve Hollanda, İsrail'e en çok ihracat yapan üye ülkeler arasında yer alıyor

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.