Dünya'da yaşanabilecek en iyi ve en kötü şehirler belli oldu!

Ekonomist İstihbarat Birimi (EIU) adlı organizasyon bu hafta, 2022'de dünyada yaşanabilecek en iyi 10 ve en kötü 10 yerin 'Küresel Yaşanabilirlik Endeksi' sıralamasını yayınladı.

ads ads ads ads
09/08/2022
CNN

ads
ads
Dünya'da yaşanabilecek en iyi ve en kötü şehirler belli oldu!

Ekonomist İstihbarat Birimi (EIU) adlı organizasyon bu hafta, 2022'de dünyada yaşanabilecek en iyi 10 ve en kötü 10 yerin 'Küresel Yaşanabilirlik Endeksi' sıralamasını yayınladı.

Endeks beş kategoride 172 şehri değerlendirdi: Kültür, sağlık, eğitim, altyapı ve eğlence. İskandinavya'daki şehirler, bölgedeki istikrar ve iyi altyapı sayesinde 'En Yaşanabilir Şehirler' listesinde uzun süredir önemli bir yer kaplıyor. Endekse göre, bu şehirlerin sakinleri iyi sağlık hizmetleri ve sayısız kültür ve eğlence fırsatları ile oldukça iyi bir yaşam kalitesine sahip. Avusturya ve İsviçre'deki şehirler de iyi gelişmiş sosyal piyasa ekonomileri sayesinde her yıl yaşam kalitesi listelerinde üst sıralarda yer alıyorlar. En iyi 10 yer listesinin birinci sırasında da Avusturya'nın başkenti Viyana bulunuyor.

Bununla birlikte en yaşanmaz olarak görülen yer ise Suriye'nin başkenti Şam. Bu iki listede 18 farklı ülke temsil edilse de, örneğin ABD, Çin ve Rusya gibi en büyük dünya güçleri her ikisinde de yok. Bununla birlikte Türkiye'nin de herhangi bir şehri ilk 10 veya son 10 listelerinde yer almıyor.

AVUSTURYA DEĞERLENDİRMESİ

Genel değerlendirme: 95.1/100 Kararlılık: 95 Sağlık: 83.3 Kültür ve çevre: 98.6 Eğitim: 100 Altyapı: 100 Avusturya'nın başkenti Viyana, dünyada yaşanacak en iyi yer olarak ilk sırada yer aldı. 2018 ve 2019'da da bu pozisyon yine Viyana'nın olmuştu. Ancak 2021'de 12. sıraya düşmüştü. Bunda Covid salgını nedeniyle alınan önlemlerin etkisi olduğu düşünülüyor.

ŞAM DEĞERLENDİRMESİ

Genel puan: 172 Kararlılık: 20 Sağlık: 29.2 Kültür ve çevre: 40.5 Eğitim: 33.3 Altyapı: 32.1

En kötü listedeki şehirlerin hepsinin ortak noktası, bazı ciddi sosyal sorunlar ve güvenlik endişeleridir. Örneğin endeks, Şam'ın listedeki yerinin muhtemelen Suriye şehrini etkileyen sosyal huzursuzluk, terör ve çatışmanın bir sonucu olduğunu belirtti.

Dünyanın en yaşanabilir yeri bir kez daha Avusturya'nın başkenti Viyana oldu

Nijerya'nın kültür başkenti olan Lagos, ABD Dışişleri Bakanlığı'na göre suç, terör, sivil huzursuzluk, adam kaçırma ve deniz suçlarıyla tanındığı için listeye girdi.

09/08/2022 13:54
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: dünyai şehir, viyana,
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.