Mega patlama tehlikesi: Beyrut'takinin tam 5 katı!

dünyada birinci gündem maddesi haline gelen yıkıcı Beyrut patlamasının yankıları sürüyor. 135 kişinin hayatını kaybettiği, 5 binden fazla kişinin yaralandığı ve 100'den fazla kişinin de kayıp olduğu patlama, Lübnan'ın başkentinin büyük bir bölümünü yerle bir etti. 2 bin 750 tondan fazla yüksek patlayıcı amonyum nitratın, limanda altı yıl boyunca durduğu depoda çıkan yangının yayılıp ardından patlamasıyla felaket yaşandı. Adeta nükleer patlamalarda meydana gelen ve mantar formasyonu denilen görüntünün ortaya çıkmasına neden olan faciayı Milliyet’e yorumlayan uzmanlar, “Böylesi bir felaketi daha önce hiç görmedik” dedi.

ads
ads
06/08/2020
HK

ads
Mega patlama tehlikesi: Beyrut'takinin tam 5 katı!

Avustralya'da kalabalık bir sanayi kasabasındaki evlerin yakınında 12 bin ton kadar amonyum nitrat depolanıyor. Bu durum, dünyada birinci gündem maddesi olan Beyrut tarzı bir mega patlama korkusu uyandırıyor.

Sydney'nin kuzeyinde, Newcastle'dan ise sadece üç kilometre uzakta olan Kooragang'daki Orica Fabrikasında 12 bin ton Beyrut'u yerle bir eden kimyasalın aynısından depolanıyor.

Fabrika, Kuzey Stockton'daki banliyö evlerinden yalnızca 800 metre uzaklıkta bulunuyor. Stockton Topluluk Eylem Grubu'ndaki en az 300 kişi uzun süredir hükümeti tesisi yeniden konumlandırmaya veya ölümcül kimyasalın stoklarını azaltmaya çağırıyor.

Mayfield ve Tighes Hill de dahil olmak üzere komşu banliyölerde yaşayanlar, patlayıcının evlere yakınlığı konusunda benzer endişelerini dile getirdi.

Kimya mühendisi ve kampanyacı Keith Craig, ABC'ye 'Bu fabrika, Newcastle'ın merkezine sadece üç kilometre ve Kuzey Stockton sakinlerine sadece 800 metre uzaklıkta' dedi.

"Bu kadar tehlikeli bir malzemenin üretilmesi ve depolanması için tamamen uygunsuz bir yer ve bu, yıllardır şikayet ettiğimiz bir şey. Orica'da bir kaza geçirirsek hiç şüphemiz yok ki birçok insan ölür ve yaralanır."

322 binden'den fazla insana ev sahipliği yapan Newcastle, Yeni Güney Galler'in en büyük ikinci şehri olma özelliği taşıyor. Ancak şirket sözcüsü, ürünün güvenli bir şekilde kontrol altında bulunmasını sağlamak için acil servislerin yanı sıra sıkı protokollerin bulunduğunu ve tatbikatların yıllık olarak tamamlandığını söyledi.

Sözcü, Daily Mail gazetesine verdiği demeçte, “Kooragang Adası sahasının 51 yıllık tarihinde, amonyum nitratın depolanmasını nedeniyle meydana gelen tek bir olayın olmadığını vurgulamak önemli.” ifadelerini kullandı.

PATLAMA ANINDA NELER YAŞANDI? 

Beyrut'taki patlama, Salı günü yerel saatle 18.00 sularında meydana geldi. BBC muhabiri Rami Ruhayem, 10 kilometre uzaklıkta deprem gibi hissedildiğini söylediği patlama anı için "Hayatımda bu kadar yüksek bir ses duymadım" dedi.

Lübnan medyasında çok sayıda kişinin yıkılan binaların enkazının altında kaldığı ifade ediliyor. Ajanlar ile haber kanallarının bölgeden geçtiği görüntülerde ise arabaların ve binaların büyük hasrar gördüğü görülüyor.

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan bir görgü tanığı "Buradaki binaların hepsi yıkıldı. Karanlıkta cam ve enkazın üzerinde yürüyoruz" dedi. Beyrut'taki hastanelerin tamamen dolduğu da aktarılıyor.

Patlama, Beyrut'tan 240 kilometre uzaklıktaki Kıbrıs Adası'nda dahi hissedildi. Eski BBC muhabiri, TV sunucusu Emilia Papadopoulos patlamayı, Kıbrıs'ın Limasol kentinde hissettiklerini, evlerin pencerelerinin titrediğini söyledi.

Lübnan Yüksek Savunma Konseyi, Beyrut'u "afet bölgesi" ilan etti ve bugün toplanacak kabineden olağanüstü hal ilan etmesini istedi.

FRANSA ÜÇ UÇAK DOLUSU YARDIM YOLLADI 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yarın Beyrut'u ziyaret edecek. Fransa hükümeti bugün Lübnan'a acil yardım görevlileri, tıbbi cihaz ve malzeme ve bir gezici klinik de taşıyan üç uçak yolladığını açıkladı. Gönderilen üç uçaktan ikisi 55 arama ve kurtarma görevlisi, 25 ton hijyen malzemesi ve 500 kişiyi tedavi edebilecek bir gezici klinik taşıyor.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada Beyrut'taki hastaneleri desteklemek amacıyla 12 yardım çalışanı daha yollanacağını bildirdi.

Bugünün ilerleyen saatlerinde kalkacak olan üçüncü özel uçakta ise insani yardım malzemesi ve sağlık görevlileri var. Uçağın kalktığı Marsilya'dan Beyrut'a dört doktor, üç hemşire ve iki itfaiye uzmanı gidiyor. AFAD da Lübnan'a uçakla tıbbi yardım malzemesi gönderecek.

06/08/2020 11:58
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: patlama, lübnan, dünya
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.