Eksik diş sağlık için büyük tehlike

ads ads ads ads ads
09/05/2024

ads
Eksik diş sağlık için büyük tehlike

Diş eksikliklerinin kişinin hayatını hem sağlık hem de estetik yönünden oldukça olumsuz etkilediğini söyleyen Dental Group Hospitadent Yönetim Kurulu Üyesi Recep EŞKAR, diş eksikliklerinin doğru bir şekilde tedavi edilmesiyle çok daha sağlıklı ve konforlu bir yaşam sürdürülebileceğini anlattı.

Temel olarak implant uygulamalarının gerçek bir diş kökü gibi çene kemiğinden destek alarak çok daha doğal ve sağlıklı bir çiğneme, konuşma ve görünüm oluşturduğundan bahseden Dental Group Hospitadent Yönetim Kurulu Üyesi Recep EŞKAR, diş implantının eksik dişler yerine uygulanan en doğru tedavi şekli olduğunu vurguladı. Diş eksiklikleri yaşayan kimselerin zaman içerisinde sindirim sistemi problemleri, gülümsemeden kaçınma, sosyal hayattan uzaklaşma gibi birçok fiziksel ve psikolojik problemle baş başa kaldığını belirten EŞKAR, implant sayesinde bu problemlerin ortadan kalkacağını ve hastaların güvenle gülebileceğini dile getirdi.

Eksik diş birçok sağlık problemine yol açabilir

Eksik dişin mutlaka çözülmesi gereken problemlerden olduğunu söyleyen EŞKAR, “Dünya Sağlık Örgütü diş eksikliğini;  şekil bozukluğuna neden olan, fonksiyonu kısıtlayan, bireylerin fiziksel ve duygusal  gelişimini engelleyen ve tedavi gerektiren bir durum olarak tanımlamaktadır. Diş eksikliği hayatı tehdit eden bir durum olmamasına karşın çiğneme, konuşma ve estetik ile ilgili problemlere neden olmakta ve bireylerin ağız sağlığı ve psikolojik durumu üzerinde, daha şiddetli, kritik ve hayat boyu süren etkiler yaratmaktadır.

İmplant uygulaması olası sorunların önüne geçilebilmesi açısından da tercih edilen bir tekniktir. Hareketli protez kullanamayan ya da kullanmak istemeyen hastalar için de vidalı diş işleminin çözüm niteliğinde olduğunu söyleyebiliriz” şeklinde konuştu. Diş eksikliğinin, beslenme alışkanlıklarını etkilediğinden besinlerin iyi çiğnenmeden yutulmasına dolayısıyla kilo alımına neden olabileceğin bahseden Recep EŞKAR İyi  çiğnenmeden yutulan besinler aynı zamanda ülser ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarına da neden olabileceğinden bahsetti.

09/05/2024 12:12
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS:
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.