Eksikliği sizi hem yoruyor hem yaşlandırıyor!

ads ads ads ads
18/01/2023

ads
Eksikliği sizi hem yoruyor hem yaşlandırıyor!

Vücutta eksik olduğunda yaşlanmaya ve yorgunluğa neden olan magnezyum eksikliği hakkımda merak edilenleri sizler için araştırdık. Bu vitamin vücut tarafından üretilmez bu yüzden dışarıdan destek almanız lazım. İşte magnezyum bakımından zengin olan besinler...

Çağın en çok şikayet edilen durumlarından biri sabah yorgun uyanılmasıdır. Ayrıca gün içindeki halsizlik ise cabası şikayetler arasında yer alır. Bu rahatsızlıkların temeli ise magnezyum eksikliğidir. Magnezyum eksikliği artıkça yaşlanma hız kazanır. Yaşlanma etkilerindeki hızın durdurulması için magnezyum içeren besinler tüketilmeli.

Vücudun en önemli vitamin depolarından biri olan magnezyum adeta yaşamın temel taşıdır. Ancak vücut tek başına magnezyum üretmez. Bu yüzden bu vitamine dışarıdan ihtiyaç duyar. Magnezyum kemiklerde yüzde 60, dişlerde ise yüzde 40 bulunur.

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİ NASIL GİDERİLİR?

Magnezyum yeterli oranda vücutta olmayınca potasyum ve kalsiyum vücut tarafından enzimlenmez.

Vücutta magnezyum eksikliği artıkça uyku hormonu yeterli oranda çalışmaz. Saç sökülmesi şiddetlenir.

Demir emilimi azalır. Kan basıncı düşer. Beyinsel işlevsellik azalır. Kemik ve kas ağrılarında şiddetlenmeler yaşanır. Vücutta halsizlik ve yorgunluk giderek artar.

Magnezyum barındıran besinler; Magnezyum en fazla bitter çikolatada bulunur. Öte yandan avokado, kuru baklagiller, ıspanak, taze fasulye ve tahıllı besinlerde yüksek oranda bulunur.

Gün içinde düzenli tüketilen bir parça bitter çikolatası vücudun yorgunluk ve halsizliğine ilaç gibi gelir. Öte yandan yaşlanan hücreler hızla yenilenir.

18/01/2023 22:31
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Eksikliği sizi hem yoruyor hem yaşlandırıyor!
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.