HABER KIBRIS

El Elde Baş Başta!

ads
26/08/2017


ads

Eşref Çetinel


Evet nerede kalmıştık! 43 yıl önce barış harekâtı sonucunda  adanın Kuzey-Güney olarak ayrılmasında! Kuzey Türklerin Güney Rumların! Ne edip eylemişsek, hangi müzakere masasını kurup çözüm için pazarlığa oturmuşsak sonunda başarısızlığa tosladık!

“Yoksa” diyorsunuz “bu Kuzey-Güney gerçeğinin değişmesini Allah da mı  istemiyor ki Rum’un kafasını değiştirmiyor, tam aksine ne zaman masaya otursa, olancasını da alıp beyinsiz bir kafa bırakıyor

Ne var ki sağ olsun arkadaşlarımız bir süredir bize Mont Pelerin’le Crans Montana’daki konferanslarla ilgili açıklama ve izlenimlerini aktarıyorlar da bir kez daha Anastasiadis’li Rum toplumunun ne istediğini, neyin peşinde koştuğu yeniden anlıyoruz! Dahası bugüne kadar anlayıp görmek  istemeyenler de her halde artık anlamış olmalıdırlar!

NE OLACAK? Tabi bundan sonra! Önce açık seçik yazayım ama: . Bir “köşeci” olarak çoğu zaman “kişisel ve bencil görüşlerimi” değil  “herkeslerin okurken çoğunluğunca katılacağı doğrulukta ve  karşı görüşte olanları da rencide etmeden yazmaya çalışırım!

(Eğer “kişiselliğe” vurmuş olsaydım mesela bir yıl önce müzakereler yeniden başlarken “bu Rumlardan ne köy olur ne kasaba” der ve geriye kalan 364 gün hiç bir şey yazmadan Rum’dan köy ve kasaba olmayacağını bir kez daha ispat etmelerini bekler ve Montana’da konferans çökerken ben de size “demedim mi” derdim!)

GERÇEK: Tutun ki yukarıdaki laflarım sürecin  esprisidir! Ancak gerçektir! Çünkü bu müzakerelerde de bir kez daha anladık Rum liderliği ile kilise ve halkı çözüm değil, “Kıbrıs adasını istiyorlar!” Bunu sürekli yazdık, yazmaya devam edeceğiz:  Rum tarafı Türklerle asla ortak bir devlet kurmak istemedi! Amaçları zaman içinde ada egemenliğini ellerine geçirecek bir çözümdü!

Çünkü kendilerini “siyasi ve ekonomik yönden  bu ada egemenliğine layık görüyor ve “bizim hakkımızdır” diyorlar! Üstelik bunu  kilisenin “megali ideasına”  bağlıyorlar ki mücadelelerine dini bir şekil versinler!

PSİKOZ: Bu bir “üstünlük psikozudur!” Nitekim eğer değişik koşullarda Rum’un konumunda olsaydık tırnağımızı bile vermezdik! Bakın dünyadaki bütün savaşların, anlaşmazlıkların, uluslar arası dalaşmalar ve kavgaların esasında “güçlü ile zayıfın,” “muzafferle mağdurun,” “mazlum ile zalimin”  mücadeleleri vardır!

Kıbrıs Türk halkı bunları çok iyi bilmektedir çünkü Rum’un sayesinde yaşadı!

BİR GÖRÜŞ: Papaz Hrisostomos  uzunca bir süre önce “çözüm olsa da yürümez” dediydi?  Ee nereden biliyordu? İsa’dan gelen haberden değil tabi, bizzat kendinden! Çünkü çözüm olsa yıkacak!

Lafın kısası şu: Kıbrıs’ta iki bölgeliliği korumak gerek, bunun için de Türkiye’nin garantisi ile gücüne çok ihtiyacımız vardır çünkü Rum tarafı delilik yapmıyorsa nedeni adadaki Türkiye’dir!

_______________________________________________________________________________

EVET BÜYÜYORUZ!

Sanayi Bakanı Sunat Atun “KKTC sürekli büyümektedir” dedi. Doğrudur çünkü biz de gördüğümüz için biliyoruz, evet büyüyoruz:

Evet büyüyoruz: Çok katlı binalar inşa ettilçe  dolayısıyla patlama noktasına gelmiş inşaat sektöründe… Bu nedenle “Girne’yi kaybettik” diyorlar, sıra Mağusa’daymış! Bu büyümenin literatürdeki adı “çarpık yapılaşmaymış!”  Memleketi bir karabasan gibi sarmış, iflah olmazmış!

Evet büyüyoruz! Adına çevre kirliliği  diyorlar! Aslında “pislik ve zibillik!” O kadar çok büyüyüp serpildiler, yayılıp dağıldılar ki memleketin bilumum “çevrecileriyle” belediyeleri Güzelyurt’tan Karpaz’a kadar  yıllardır bu zibillikleri temizlemekle iştigal ediyorlar ama önüne geçmek bir yana  artmasını bile önleyemiyorlar, o kadar “büyük” o kadar devasa! Dünyada emsali yokmuş!

Evet büyüyoruz: Özellikle trafik ve kazalarında! Nitekim  o kadar çok büyüdük ki bu konuda, her gün trafiğe tutun ki 50 binin üzerinde araç çıkmakta, bu araçlara uygun trafik düzenlemesi yapılmadığından arabalar da tokuşa çarpışa kaza yapmakta, bazı yurttaşlar bu kazalar nedeniyle “ne şehit olmakta ne gazi  bok yoluna gitti Niyazi” olmakta, tabi sorun büyürken memleket de birlikte büyümekte!

Evet büyüyoruz:  Bankacılık literatüründe “gerçek kişi” ve “tüzel kişi” olarak ifade edilen “borçlanma sisteminin” toplam hacmi Temmuz  2017 itibarıyla 15 milyar 443 milyon, 640 TL. ulaştı! Bazı uzmanlara göre bu borçlanma  bir dünya rekorudur. Ve bu  rekor “borç yiğidin kamçısı” olduğu için KKTC’ye nasip kısmet olmuştur!  Bir büyük büyüme de işte bu borçlar nedeniyle yaşanmaktadır!

Evet büyüyoruz: Hem de işsizlikle boğuşan ülkelerle yarışarak! Mesela sadece öğretmenler saflarında 110 civarında beden eğitimi öğretmeni, 900 edebiyat 2 binin üzerinde de İngilizce öğretmeni işsizmiş! Üniversitelerden mezun olan eczacılar, avukatlar, bilgisayarcılar da işsizliğin pençelerindeymiş ki yakında “büyük İşsizler Partisi” kurmak için çalışmalara başlamışlar ilk belirlemelere göre en çok üyeye sahip parti olacaklarmış!

Ezcümle çok ama çok büyüyoruz  aman nazar değmeye!

_______________________________________________________________________________

       KISACA TAKILDIĞIM:  (FENER’İN İŞİ NANAY!)

Herkeste talih bizde kör Salih! Bir takımımız var yüzümüzü güldürecek ona da bu sezon bir haller oldu! Gelen dövüyor giden dövüyor! Futbolcuların ayakta duracak mecalleri yok! Bazıları diyor ki “tatilleri çok kısa olmuş dinlenememişler!” Bana sorarsanız  yazdan kalma alışkanlıkla ya  gece kulüplerinden çıkıp gelmişler yahut yat turlamalarından! Ki sahada ancak bu kadar horlarlardı! Kısaca Vardar karşında Fenerbahçe sıfırdı!  Zaten 2-1 de yenildi layığını buldu!.. Bu yıl Fenerden umudu kesin çünkü işi nanay!

ads
Bu habere tepkiniz:
TAGS: El Elde Baş Başta!, eşref çetinel
MANŞETLER

HK Eşref Çetinel

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems