Elektrikte doğalgaz dönemi yolda

Mevcut üretim sistemi fosil yakıttan doğalgaza çevrilecek

ads
ads
09/10/2019
HK

ads ads
Elektrikte doğalgaz dönemi yolda

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy BRT’de katıldığı Gündem Artı programında enterkonnekte konusunda açıklamalarda bulundu.

KKTC’nin şu an 340 megawatt olan pik elektrik tüketiminin 2030 yıllarında 800’e ulaşacağının hesaplandığını ifade eden Taçoy, bu ihtiyacın karşılanabilmesi için yatırımların bu gerçeğe göre planlaması gerektiğini söyledi.

Taçoy, enterkonnekte konusunda farklı seçeneklerin tercih edilebileceğine işaret ederek, kendilerinin 250 megawatt gücünde çift yönlü bir kurulum üzerinde durduklarını kaydetti.

Mevcut üretim sistemini de fosil yakıttan doğalgaza çevirmeyi planladıklarını anlatan Taçoy, güneş enerjisinden faydalanma kapasitesinin de artırılmasını hedeflediklerini belirtti.

Bakan Taçoy, 2019 yılı sonunda elektrik enerjisinde çok farklı işlerin olabileceği bir noktaya geldiklerini ifade ederek, “KIB-TEK’imizin karar vereceği ihale şekilleri de dahil olmak üzere güneş enerjisi ve enterkonnektenin de konuşulacağı bir noktadayız” dedi.
KIB-TEK’i yaşatabilme noktasında olduklarını dile getiren Taçoy, 2020 yılında birçok yatırımın söz konusu olacağını söyledi.

(BRT)

09/10/2019 15:05
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: elektrik, doğalgaz, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.