EMA, Astrazeneca'nın “Nadir Yan Etkisine” Guillain-Barre Sendromu'nu Ekledi

ads ads ads ads
09/09/2021

ads
ads
ads
EMA, Astrazeneca'nın “Nadir Yan Etkisine” Guillain-Barre Sendromu'nu Ekledi

Avrupa Birliği ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı (EMA), İngiliz ilaç firması AstraZeneca'nın Kovid-19 aşısının “çok nadir” görülen yan etkilerine Guillain-Barré Sendromu'nu da ekledi.

Nörolojik bir hastalık olan Guillain-Barré Sendromu (GBS) geçici felce neden olabiliyor.

Euronews Türkçe servisinin haberine göre, EMA, 31 Temmuz'a kadar dünya çapında uygulanan yaklaşık 592 milyon doz AstraZeneca (Vaxzevria) aşısı sonrasında toplam 833 sendrom vakası bildirilmesi üzerine harekete geçti.

“GBS AŞININ YAN ETKİLERİNE EKLENMELİDİR”

Sendromun, 10 bin kişiden birinde meydana gelen "çok nadir" bir yan etki olduğunu aktaran Ajans, son yaptığı güncellemede söz konusu nedensel ilişkinin "en azından makul bir olasılık olarak değerlendirildiğini" ifade ederek, "Bu nedenle GBS, Vaxzevria'nın bir yan etkisi olarak ürün bilgilerine eklenmelidir" açıklamasında bulundu.

EMA ayrıca aşıyla ilgili bilgilere, eller ve ayaklardan göğüs ve yüze ilerleyebilen güçsüzlük ve felç gelişmesi durumunda tıbbi yardım almalarını söyleyen bir uyarı eklenmesini de önerdi.

Öte yandan EMA, temmuz ayında ise ABD'nin ardından Guillain-Barre sendromunu Johnson & Johnson'un Covid-19 aşısının olası yan etkilerine eklediğini açıklamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) çok nadir görülen sendrom, her yıl tahmini 3 bin ila 6 bin kişiyi etkilerken, çoğu rahat bir iyileşme sürecinden geçiyor.

Sağlık yetkilileri ayrıca aşının faydalarının potansiyel risklerden daha ağır bastığını vurguluyor.

09/09/2021 12:38
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: EMA, Astrazenec, Nadir Yan Etkisine
MANŞETLER

HK KORONAVİRÜS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.