EMA: Delta'ya karşı koruma için iki doz Covid-19 aşısı yapılmalı

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) Covid-19 aşılarının Delta varyantına karşı koruma sağlayabilmesi için Covid-19 aşısının iki dozunun da yaptırılması gerektiğini belirtti.

ads ads ads
15/07/2021

ads
ads
ads
EMA: Delta'ya karşı koruma için iki doz Covid-19 aşısı yapılmalı

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) Covid-19 aşılarının Delta varyantına karşı koruma sağlayabilmesi için Covid-19 aşısının iki dozunun da yaptırılması gerektiğini belirtti.

Avrupa Birliği çapında aşılama kampanyasının hızlanmasına rağmen yeni vaka satısında artış görüldüğüne dikkat çeken ajanstan yapılan açıklamada "Ön çalışmalar Covid-19 aşılarının iki dozunun Delta varyantına karşı yeterli koruma sağladığını gösteriyor" denildi.

Euronews Türkçe'nin haberine göre EMA ayrıca AB'de kullanımı için Pfizer/BioNTech, Oxford/AstraZeneca ve Moderna aşılarına verdiği onayları yeniden teyit etti.

Birçok Avrupa ülkesi yeni vaka artışından ilk defa Hindistan'da ortaya çıkan Delta varyantını sorumlu görüyor.

Yapılan araştırmaların Delta varyantının koronavirüsün diğer türlerine göre yüzde 40 ve 60 arasında daha bulaşıcı olduğuna işaret eden EMA bu nedenle ülkelerin en kısa zamanda aşılama programına ve tavsiye edilen ikinci dozun yapılmasına hız vermeleri ve bu şekilde yeni varyantların ortaya çıkmasına karşı bağışıklık farkını kapamaya gayret etmeleri çağrısında bulundu.

Son dönemde birçok ülke aşıya karşı tereddüt içindeki vatandaşları teşvik etmek üzere kuralları sıkılaştırmıştı.

"Aşı kokteyli güvenli ve etkili, ancak üçüncü doz için henüz erken"

Covid-19 aşısının birinci ve ikinci dozunda farklı firmalar tarafından üretilen Covid-19 aşıların kullanılmasının güvenli ve etkili olduğuna dair güçlü bilimsel kanıtlar bulunduğunu belirten EMA eldeki Covid-19 aşılarının daha iyi kullanılmasına olanak verecek bu stratejinin AB nüfusunun daha hızlı korunmasına yardımcı olacağını vurguladı.

EMA'dan yapılan açıklamada "Aşılama kampanyalarından ve devam eden çalışmalardan, yeni varyantların da ortaya çıkığı göz önüne alındığında, aşıların ne kadar süreyle koruyuculuk sağladığına henüz dair yeterli veri bulunmuyor" denildi.

Ajans ayrıca AB vatandaşlarının aşı olsa dahi maske ve sosyal mesafe kurallarına riayet etmesinin önemine vurgu yaptı.

15/07/2021 12:12
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Avrupa İlaç Ajansı, haberkıbrıs, Delta, koruma, , Covid-19 aşı
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.