HABER KIBRIS

En acı hatıra!

ads
17/03/2019

ads
En acı hatıra!

Etiyopya'daki uçak kazasında yakınlarını ve sevdiklerini kaybedenler, henüz cesetlere ulaşılamadığı için kaza alanından yanlarına bir poşet toprak alarak ayrılıyor.

Etiyopya'da 157 kişinin ölümüne yol  açan uçak kazasının üzerinden bir hafta geçmesine rağmen hayatını kaybedenlerin  yakınları sevdiklerine ait bir işaret, kalıntı bulabilmek için hüzünlü  bekleyişlerini sürdürüyor.

Başkent Addis Ababa'nın yaklaşık 50 kilometre güneydoğusundaki  Bishoftu kasabası yakınlarına düşen Etiyopya Havayollarına ait Boeing 737 Max 8  uçağının enkazında çalışmalar devam ediyor.

Araştırma ekibi, buldozerler ve havayolu görevlilerinin hummalı mesai  harcadığı kaza alanında farklı milletlerden onlarca insan sevdiklerinin cansız  bedenini ya da onlardan geride kalanların bulunmasını bekliyor.

 

Poşetlerle toprak taşıyorlar

Ailelerden bazıları olay yerinden poşetlerle toprak alırken, kimileri  ise çiçeklerle süsledikleri sevdiklerinin resimlerinin başında kaybettikleri için  dua ediyor.

Gıyabi cenaze namazlarının kılındığı alanda bazen tekbir sesleriyle,  hüngür hüngür ağlayan annelerin, eşlerin ve çocukların sesleri birbirine  karışıyor.

Kazada can veren Kenyalı Profesör Agnes Gathumbi'nin eşi Julius  Gathumbi de kaza alanında bekleyerek eşinin yokluğuna alışmaya çalışıyor.

AA muhabirine eşini çok sevdiğini ve kazayı kabullenmekte zorlandığını  anlatan Gathumbi, "Agnes çok iyi ve müşfik bir insandı. Böyle bir kazayla hayata  gözlerini yummasını hiç beklemiyordum." dedi.

Üç çocuk sahibi Gathumbi, "O ölmedi. Tanrı'nın yanında çünkü o bir  Tanrı dostuydu." diye konuştu.

 

'Oğlum bir daha gelmeyecek'

Kaza alanında oğlunun yasını tutan Çin vatandaşı Chu Chu, olay yerine  gelene kadar oğlunun öldüğüne inanamadığını belirterek, "Şimdi inanıyorum. Oğlum  bir daha geri gelmeyecek. Onun Tanrı'nın merhametine kavuşmasını umuyorum." dedi.

Anne Chu da kazayı duyduğunda yere yığıldığını, Addis Ababa'ya gelene  ve burayı görene kadar kalbinin hep umutla çarptığını söyledi.

 

DNA çalışmaları 6 ay sürebilir

Etiyopya Havayolları, cesetlerin DNA tespitinin yaklaşık 6  sürebileceğini açıkladı.

35  milletten insanın hayatını kaybettiği kaza sonrası testlerin uzun  sürecek olması nedeniyle ölenlerin yakınlarına iki hafta içerisinde geçici ölüm  belgesi verileceği duyuruldu.

Etiyopya Hava Yollarına ait "B737 Max 8" tipi yolcu uçağı, 10 Mart'ta  Addis Ababa'dan Kenya'nın başkenti Nairobi'ye gitmek için havalandıktan kısa süre  sonra düşmüş, uçaktaki 157 kişi hayatını kaybetmişti.

Endonezya'da Lion Hava Yolları'na ait "JT 610" sefer sayılı 737-8 Max  tipi uçak, 29 Ekim 2018'de Cakarta'dan Sumatra Adası'ndaki Pangkal Pinang şehrine  gitmek üzere havalandıktan kısa bir süre sonra denize çakılmıştı. 189 kişinin  yaşamını yitirdiği kaza Boeing 737-8 Max tipi uçakların ilk kazası olarak tarihe  geçmişti.

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), uydu verileri ve fiziksel  kanıtların, Etiyopya'daki kazada uçağın geçen ekimde Cava Denizi'ne düşen  Endonezya'nın Lion Air Havayolu şirketine ait Boeing 737 Max 8 tipi yolcu  uçağının kaza öncesindeki hareketleriyle benzer manevralar yaptığına işaret  etmesi nedeniyle bu tip uçakların uçuşlarının geçici olarak durdurulmasına karar  vermişti.

Her iki kazada da uçakların kalkışından sonraki 6 ila 12 dakika gibi  kısa süre içinde yaşadıkları irtifa sorunlarının ardından düşmesi, söz konusu  modellerde üretimden kaynaklanan teknik bir hata olduğu iddialarını  güçlendirmişti.

Kazanın ardından Türkiye, Singapur, Çin, Etiyopya, Endonezya,  Avustralya, Malezya, Umman, İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya,  Avrupa Birliği, Kazakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Yeni Zelanda, Fiji,  Hindistan, Hong Kong, Lübnan, Kosova, Bahreyn, Mısır ve Tayland, "Boeing 737 Max"  tipi uçakların operasyonlarını geçici olarak durdurmuş ve hava sahalarını  uçuşlara kapatmıştı.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: En acı hatıra!, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.