HABER KIBRIS

Endüstriyel Mutfak Nedir?

ads
06/05/2018

Endüstriyel Mutfak Nedir?

Endüstriyel mutfak; paslanma çelikten imal edilmiş olan oldukça dayanıklı büyük boyutlu mutfak ekipmanlarından oluşan mutfaklardır. Hemen her kullanıma uygun olan bu mutfakların projelendirilmeleri de farklılık taşımaktadır. İşletmelerin mutfak ihtiyacının karşılanması noktasında endüstriyel mutfak sektörünün oldukça etkin olduğu bilinmektedir. Bu ürünler uzun kullanıma uygun olduğu için çokça tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Endüstriyel mutfak oldukça geniş yelpazeden oluşan bir hizmet alanına sahiptir. Bu doğrultuda çok sayıda farklı mutfak gerecinin endüstriyel mutfakların içeriğinde yer aldığı da bilinmektedir. Endüstriyel mutfak denilince akıllara aşağıdaki mutfak tipleri gelmektedir:

 

 1. Fırın mutfağı
 2. Otel mutfağı
 3. Restoran mutfağı
 4. Bar mutfağı
 5. Askeri tesis mutfağı
 6. Pastane mutfağı
 7. Okul mutfağı
 8. Hastane mutfağı
 9. Yurt mutfağı
 10. Catering mutfağı
 11. Gemi mutfağı
 12. Dinlenme tesisi mutfağı

 

Endüstriyel mutfak sektörünün teknolojinin gelişmesine paralel olarak hizmet alanının ve hizmet kalitesinin sürekli arttırdığı bilinmektedir. Bu doğrultuda günümüz itibariyle endüstriyel mutfak sektörünün ülkemizde oldukça gelişmiş olduğunu söylemek de mümkün olmaktadır. Hamur açma makinesi gibi farklı ekipmanların üretim kalitesinin çok daha nitelikli olması yemek yapım işlerinin çok daha nitelikli olması noktasında önemli kazanımları bulunan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Esasında endüstriyel mutfak denilince akıllara daha çok sanayi tipi mutfak tabiri gelmektedir. Zira endüstriyel mutfaklar sırandan konut mutfaklarından çok daha farklı ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum hem bu tip mutfaklar için üretilen ekipmanların büyüklüğüyle alakalı olmaktadır hem de ekipmanların kullanım özellikleriyle doğrudan ilgili olmaktadır. Bu noktada endüstriyel mutfaklarda yer alan tüm gereçlerin sanayi tipi bulaşık makinesi, sanayi tipi fırın ya da sanayi tipi mutfak tezgahı gibi farklı isimlerden oluştuğu da bilinmektedir. Günümüz itibariyle sanayi tip mutfak gereçlerine duyulan ihtiyacın artış göstermiş olmasının doğal sonucu olarak bu ürünlere olan talebin gün geçtikçe artış gösterdiği bilinmektedir.

 

Sanayi tipi mutfak ürünlerinin evlerde kullanılan küçük ve basit ölçekli olan mutfaklardan çok daha farklı olduğu bilinmektedir. Bu tip mutfakların aynı zamanda çok fonksiyonlu gereçler oldukları da bilinen bir gerçeklik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra bu tip mutfaklar aynı anda çok sayıda farklı yemeğin yapılmasına olanak tanımaktadır. Ayrıca çok sayıda insana yemek hizmeti sunulması söz konusu olduğunda sanayi tipi mutfak olarak da isimlendirilen endüstriyel mutfaklar akıllara gelmektedir.  Endüstriyel mutfaklar esasında sınıflarına göre kategorize edilebilmektedir. Zira kullanım özelliklerine göre günde 1000 kap yemek üretebilen mutfak sistemlerinin üretildiği bilinmektedir. Bu sistemler genellikle modüler olarak üretilmektedir. Yani portatif olarak kurulum özelliği olabilecek bir şekilde üretilebilmektedir. Sıralanan bütün bu özellikleri endüstriyel mutfaklara olan yoğun talebin nedenleri arasında yer almaktadır. Bundan dolayı günümüzde bu tip mutfaklara olan ihtiyaç da günden güne artış göstermektedir.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Endüstriyel Mutfak
MANŞETLER

HK FIRSATLAR

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.