HABER KIBRIS

ad

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

ads
09/01/2019
hk

ads
Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Türkiye’ye özel bir uygulama olan enerji kimlik belgesi, binaların enerji verimliliğini değerlendirmeye izin veren bir belgedir. Bu belge sayesinde binanın enerji tüketimi sınıflandırılabilir, enerji israfının önüne geçmek için ihtiyaç duyulan önlemler belirlenebilir ve binanın her türlü yalıtım özellikleri belirlenebilir.

Belge konut tipi binalara ek olarak ofisler, alışveriş merkezleri ve ticaret merkezleri için zorunludur. Ancak sanayi üretiminde kullanılan tesisler, iki yıl ya da daha az kullanım süresi olan binalar, seralar, kullanım alanı 50 m2 altında olan binalar ve atölyeler için bu belgenin alınmasına gerek yoktur. Normalde mevcut binalar için 2017 yılına kadar alınması gereken bu belgenin son alınma tarihi 2020 yılına kadar uzatılmıştır.

 

Kimler Enerji Kimlik Belgesi Verebilir?

Enerji kimlik belgesini vermek için ilgili eğitimin tamamlanmış olması gerekir. Eğitim sonrasında verilen yetki belgesine sahip olan kişiler, binaların enerji performansını değerlendirebilir ve kimlik belgesi verebilir.

Bu belge, Serbest Müşavir Mühendis (SMM) belgesine sahip mühendisler/mimarlar tarafından alınabilir. Ayrıca SMM sahibi mühendis/mimar çalıştıran tüzel kişiler de EKB uzmanı olmak için yetkilendirme belgesini alabilir.

 

Bina Satın Almadan Enerji Performansını Görmek Mümkün Mü?

Eğer yeni bir ev satın almak ya da kiralamak istiyorsanız, evin enerji performansını e-devlet üzerinden görmek mümkün. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hizmetleri arasında sunulan Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama üzerinden satın almayı ya da kiralamayı düşündüğünüz binanın enerji performansını görebilirsiniz. Enerji performansı iyi olan binalar, uzun vadede ısıtma ve aydınlatma masrafları açısından ev sahiplerine avantaj sağlayacaktır. Konutlara ek olarak ofislerin de enerji performansını görüntülemek ve değerlendirmek mümkündür.

 

Yeni bina ve Mevcut Bina Nasıl Belirlenir?

Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği uyarınca, 1 Ocak 2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı olan binalar yeni bina kapsamında değerlendirilir. Bu tarihten önce yapı ruhsatına sahip binalar ise mevcut bina kapsamında değerlendirilir. Her iki bina türü için de alınan enerji performansı kimlik belgesi 10 yıl geçerliliğe sahiptir. Binaya ait enerji performansının her 10 yılda bir değerlendirilmesi gerekir. Böylelikle değişen ihtiyaçlara ve yönetmeliklere uygun olarak yeni enerji tasarrufu önlemleri alınabilir.

 

Kaynak; https://www.semtrio.com/enerji-kimlik-belgesi

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Kimler Enerji Kimlik Belgesi Verebilir?, Enerji Kimlik Belgesi Nedir?
MANŞETLER

HK TÜRKİYE

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.