EÖP’ten pankartlara kınama: Kıbrıs Türk halkının iradesini temsil etmeyen pankartları kınıyoruz

ads ads ads
20/05/2022

ads
ads
EÖP’ten pankartlara kınama: Kıbrıs Türk halkının iradesini temsil etmeyen pankartları kınıyoruz

Ekonomik Örgütler Platformu (EÖP), Lefkoşa Büyükelçiliği önündeki eylemde açılan pankartları kınayarak,  söz konusu pankartların Kıbrıs Türk halkının iradesini temsil etmediğini vurguladı.

Ülkenin zor günlerden geçtiği vurgulanan açıklamada, pandemi, arkasından gelen ekonomik kriz ve Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması ile tüm dünyada olduğu gibi ülkede koşulların zorlaştığı vurgulanarak şöyle devam edildi:  

“Bu zor günleri, hiçbir ayrım yapmadan dayanışma içerisinde aşacağız. Böylesi bir dönemde, nefreti körükleyen, ülke siyasi gerçekleri ile bağdaşmayan, Kıbrıs Türkü’nün ortaya koyduğu var oluş mücadelesi ile uzaktan yakından alakası olmayan söylem ve eylemlerden uzak durmamız gerekiyor.”

Önceki gün  yapılan eylemde açılan bazı pankartların  ve atılan bazı sloganların kesinlikle kabul edilemeyeceği vurgulanan açıklamada, “Kıbrıs Türkü’nün Anavatan Türkiye ile arasında derin ve kopmaz bağlar vardır.  Bu gerçeği kimse değiştiremez.”  denildi.

Eylemde taşınan pankart ve atılan sloganların “esefle kınandığı” açıklamada,  Kıbrıs Türk halkı ile Anavatan Türkiye’nin arasını bu tür eylemlerle kimsenin açmayacağı ifade edildi.

Ekonomik durumun düzelmesi, ayakta duran bir ekonomi yaratılması, demokrasinin gelişmesi için her alanda mücadele etmenin en temel hak olduğu ifade edilen açıklamada,  maksadını aşan eylemlerin, siyasi içerik ve mesajların hiç kimseye faydası olmadığı belirtildi.

Açıklamada, “Bunlar ancak, küçük bir azınlığın kendi kendini tatmin etmesinden öteye gitmeyen hareketlerdir ve Kıbrıs Türkü’nün iradesini yansıtmaz.

Bizler ülkede her türlü hak mücadelesinin yanında olmaya devam edeceğiz ancak, Kıbrıs Türk halkının iradesini hedef alan dün yapılan eylemi, atılan sloganları, taşınan pankartlar üzerinden verilmek istenen mesajları kınıyoruz.” denildi.

Açıklama, Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs Türk Sanayi Odası, Kıbrıs Türk İnşaat   Müteahhitleri Birliği ve Kıbrıs Türk Otelciler Birliği tarafından ortak yapıldı

20/05/2022 10:57
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Ekonomik Örgütler Platformu
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.