Erden: ''Hayvan üreticilerinin eylemi artık siyasi amaçlıdır''

ads ads ads ads
23/05/2024

ads
Erden: ''Hayvan üreticilerinin eylemi artık siyasi amaçlıdır''

Süt İmalatçıları Birliği Başkanı Mahmut Erden, hayvan üreticileri birliği eylemine tepkisini sürdürdü.

BRT’de konuşan Mahmut Erden, birçok yanlışta ısrar edildiğini söyledi. “Devlet kasaba değil, hayvancıya narh koyması lazımdı.” diyen Erden, “Hayvan Üreticileri, hayat pahalılığını memurdan önce 15 Ocak’ta yüzde 14, 15 Mayıs’ta da yüzde 9 süre almıştır. Yem fiyatları artmadı, dolar geriledi, ama yılbaşından bugüne canlı hayvan fiyatı 100 yüz arttı.” dedi.

Hayvan üreticilerinin eyleminin hak aramaktan çıktığını, siyasi eyleme dönüştüğünü belirten Mahmut Erden, “ Hakkımızı istiyoruz diye başladılar, birlik mücadele dayanışma diye devam ediyorlar. Kıbrıs’ta barış engellenemez diye sürecek herhalde. Naimoğulları, siyasi partisleri, sendikaları işin içine sokmuştur. Bu iş siyasete dönüşünce, hayvancı kamuoyunu desteğini kaybetmiştir.” diye konuştu.

Mahmut Erden, “ Her zam istediğinde, Tarım Bakanlığı önünde eylem yap, zammı kap, git. Hayvancı, ithal peynir için neden eylem yapmıyor. İç piyasaya çalışan imalatçı kendi peynirini otele satamıyor, çünkü ithal edilen peynirle fiyat olarak rekabet edemiyor. Ey Naimoğulları, neden ithal peynir için eylem yapmıyorsun” ifadelerini kullandı.

CTP Genel Başkanı Erhürman’ın, iki ay sonra halkın önüne çıkıp et ve sütün pahalı olmasından nasıl şikayet edeceğini merak ettiklerini kaydeden Erden, hayvancının siyaseten kullanılmamasını istedi.

Mahmut Erden, “Süte 3 TL daha zam yapılsın, bu eylem biter. Ama süt imalatçısı da biter. Süte zam yapılması halinde en büyük ihraç kalemi hellim ve diğer süt üretim sektörü çöker” dedi. Mahmut Erden, “ Hayvancı, et gelirini hesaba katmadan, sadece süt geliri ile işletmesinin maliyetlerini karşılamaya çalışıyor. Ancak Et geliri de hesaba katıldığı takdirde maliyetlerin düşeceği bilimsel bir gerçektir.” diye ekledi.

23/05/2024 14:02
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS:
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.