Erdoğan: Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliği ve eşit statüsü tescil edilsin

ads ads ads ads
29/09/2022

ads
Erdoğan: Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliği ve eşit statüsü tescil edilsin

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN Türk’te yaptığı konuşmada Kıbrıs Türk halkının 1959-60 Antlaşmalarıyla teyit edilen müktesep haklarının, yani egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsü tescil edilmesi gerektiğini söyledi.

Erdoğan konuşmasında tanınmaların bir anda olan şeyler olmadığını, dünyada birçok irili ufaklı ülkelerin tanındığını ancak bunun uzun süreler alabileceğini söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biz diyoruz ki, Kıbrıs Türk halkının 1959-60 Antlaşmalarıyla teyit edilen müktesep hakları, yani egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsü tescil edilsin.

 Bu, Ada’daki iki devletin eşit statüde müzakere masasına oturması demektir. Ve bunu başaracağız.

 Bu eşitliği sağlama görevi de önce BM Güvenlik Konseyine düşer. Eğer BM Güvenlik Konseyi gerçekten adil davranırsa, bu süreci hızlandırırız. Çünkü ben BM Genel Kurulundan da netice alacağımıza inanıyorum.

Bir buçuk yıldır BM Güvenlik Konseyinden biz hiçbir hareket görmedik.

Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliğini, eşit uluslararası statüsünü teyit etmek için hiçbir adım atmadılar.

Bunu BM Güvenlik Konseyi yapamıyorsa o zaman BM üyeleri KKTC’yi tanıyarak Kıbrıs Türklerinin müktesep haklarını teyit edebilirler.

Bunun için BM Genel Kuruluna hitabımda KKTC’nin tanınması için uluslararası topluma çağrıda bulundum. Bu bir ön hazırlık.

Çağrımızın arkasında duracak tüm kurum ve kuruluşlarımızla uluslararası toplumun KKTC’yi tanıması için çalışacağız. Uluslararası toplum bundan sonra çözümün yolunu KKTC’yi tanıyarak açmalıdır, diye düşünüyorum.

Tabii New York’ta da görüştüğümüz muhataplarımıza bu politikayı gerekçeleriyle anlattık. Çabalarımızın doğrusu ben sonuç vereceğine inanıyorum.”

29/09/2022 14:10
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: ersoğan, türkiye, kıbrıs, kktc, egemen eşitlik
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.