HABER KIBRIS

Erdoğan'dan ABD'nin vize kararına ilişkin açıklama

ads
10/10/2017

Erdoğan'dan ABD'nin vize kararına ilişkin açıklama
ads

TÜRKİYE Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna'da yaptığı basın toplantısında ABD'ye cevap verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ile yaşanan vize krizine ilişkin, "Bu karar çok üzüntü verici. Türkiye bir hukuk devletidir. Biz bir kabile devleti de değiliz. O metnin karşı metnini aynen açıkladık" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyinin 6. toplantısına katılmak üzere geldiği Ukrayna'da mevkidaşı Petro Poroşenko ile görüştü. İkili ve heyetler arası görüşmenin ardından iki lider basın toplantısı düzenlendi.

Erdoğan, "Ukrayna bölgemizin istikrar, güvenlik, barış noktasında kilit ülkelerden biridir. Bu itibarla ikili ilişkilerimize stratejik vizyonla yaklaştık. 2003 yılında öncelikli ortak ülkelerden biri ilan ettik. 2011'de stratejik konsey kurarak ilişkilerimizi en üst seviyeye çıkardık. 2012'de yürürlüğe giren vize muafiyeti antlaşmasının ardından kimlikle seyahat imkanı başlattık. Gerek ikili, gerek heyetler arası görüşmede Karadeniz havzasının güvenliği dahil olmak üzere bölgesel konuları ele aldık.

Türkiye'nin, Ukrayna'nın egemenliğini, Kırım dahil toprak bütünlüğünü destekleyeceğini ifade ettim. Kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımadık ve tanımayacağız. Ukrayna'nın doğusundaki çatışmaların da sona ermesi en büyük dileğimizdir. Ukrayna'nın toprak bütünlüğü temelinde açıklığa kavuşacağına inanıyoruz. Minsk sürecini destekliyoruz. Zorlu dönemde ortaya konan reform çalışmalarını önemsiyoruz. Güçlü bir Ukrayna bölgesel barış ve düzen için de ihtiyaçtır" dedi.

Erdoğan ticari ilişkilere yönelik, "Yatırımların karşılıklı teşviki ve çifte vergilendirmeyi önleyecek anlaşmalar imzaladık. 2015 yılında Poroşenko ile ikili ticaretimizi 2023'e kadar katlamalı seviyeyle yukarı çıkarma kararı aldık. 10 milyar dolar seviyesine çıkarma kararlılığı gösterdik. Bu konuda serbest ticaret antlaşmasını biran önce sonuçlandırmalıyız. Ulaştırma, enerji, askeri, eğitim, kültür alanlarında atacağımız adımları ele aldık" dedi.

"UKRAYNA'DA TÜRK DİLİ VE KÜLTÜRÜNE YÖNELİK YUNUS EMRE TÜRK KÜLTÜR MERKEZİ AÇIYORUZ"

Erdoğan, iki ülke arasında kültürel ilişkilerin geliştirilmesi yönünde adımlar atıldığını belirterek, "Ukrayna'da Türk dili ve kültürüne yönelik Yunus Emre Türk Kültür Merkezi açıyoruz" dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ise, "Barışçıl inisiyatiflere rağmen Rusya'nın Kırım'ı işgali devam ediyor. Kırım Tatarları baskı altındadır. Siyasi baskı kurbanlarının listesi gittikçe çoğalmaktadır. Gözlem misyonları dahil olmak üzere Ukrayna insanlarının hak ve özgürlüklerinin mücadelesi için karar kılmıştık. Heyetler detaylı şekilde yatırım alanında işbirliğini ele aldı. Bu senenin 6 ayı boyunca yüzde 20 oranında artış gösterdi. Ukrayna, Türkiye'nin en büyük 5. ortak yatırımcısı arasında yer aldı. Havacılık, uzaycılık alanında işbirliğimiz gelişmektedir. Enerji alanında detaylı görüşmeler yaptık. Nükleer enerjinin geliştirilmesinde önemli tecrübeye sahiptir. Türk uzmanlarına eğitim vermesi açısından önemlidir. Ülkelerimizde hem hava hem feribot hatları açılacaktır. Türkiye üniversitelerinde Ukrayna dili eğitimi başlatılmasını memnuniyetle vurgulamak isterim" dedi.

Basın mensuplarının ABD ile vize krizine ilişkin sorusu üzerine Erdoğan, "Bu karar çok üzüntü verici. Ankara'da büyükelçinin böyle bir karar vermesi üzücü. Dışişleri muhataplarını aramışlardır. Bakanımız bana ilettiğinde şunu söyledim; Türkiye bir hukuk devletidir. Biz bir kabile değiliz. Bir kabile devleti de değiliz. O metnin karşı metnini aynen açıkladık. Durum bundan ibaret" dedi.

ads
Bu habere tepkiniz:
TAGS: erdoğan, türkiye, amerika, abd, vize
MANŞETLER

HK TÜRKİYE

Suruç'ta AK Parti'lilere saldırı: 3 ölü, 9 yaralı

HK TÜRKİYE

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ında aralarında bulunduğu grup ile esnaf ziyareti yaptığı sırada başka bir grup arasında çıkan tartışmanın büyümesi sonucunda 3 kişi hayatını kaybetti, 9 kişi yaralandı. Şanlıurfa Valiliği konu hakkında yaptığı yazılı açıklamada yaralılardan ikisinin durumunun ağır olduğunu belirtti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ise katıldığı TV programında, ölenlerden birinin vekil Yıldız'ın kardeşi olduğunu açıkladı.

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems