HABER KIBRIS

Erdoğan'dan Avrupa'da yaşayan Türklere: Vatandaşlık veriyorlarsa alın

ads
21/05/2018

Erdoğan'dan Avrupa'da yaşayan Türklere: Vatandaşlık veriyorlarsa alın

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa'da yaşayan Türklere "Yaşadığınız ülke vatandaşlık veriyorsa mutlaka alın" diye seslendi.

Resmi ziyaret için Bosna Hersek'te bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Avrupa'da yaşayan Türklere hitap etti.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Her ne kadar birileri bizi ayırmak için ellerinden geleni yapsa da başaramayacaklar. Üzerinde önemle durduğumuz hususlardan biri de sizler Avrupalı Türklersiniz. İfade ettiğim hususları bir kez daha tekrarlamak istiyorum. Yaşadığınız ülkenin vatandaşlığını mutlaka alın. Veriyorlarsa mutla alın. Çifte vatandaşlığa izin veren ülkeler için sorun yok. Haklarınızı hiçbir kayıp olmadan kullanabileceğiniz formüller geliştirdik.

Sizlerle bazı müjdeleri paylaşmak istiyorum. Yurt dışındaki çocuklarımızın anadilimiz Türkçe'yi öğrenmeleri için proje desteklerimizi çeşitlendiriyoruz. Bu kapsamda hafta sonu okulları ile çocuklarımızın anadilleri Türkçe'yi ve kültürümüzü öğrenmelerini teşvik edeceğiz. Diasporadaki gençlerimize ayrılan kontenjanları 2 katına çıkarıyoruz. Yurtdışındaki vatandaşlarımıza yönelik hizmetleri basitleştirmeye yönelik adımlar atacağız.

TRT Türk yeniden yapılandırılarak yurt dışındaki vatandaşlarımıza daha geniş hizmet sunacak. Yurt dışından emekli olan vatandaşlarımızın ülkemizde yarı zamanlı çalışabilmeleri konusunda seçimin hemen ardından adım atmaya başlıyoruz. Dünyanın neresinde bir vatandaşımızın başı dara düşse orada olmak bizim boynumuzun borcudur. Avrupalı Türkler kendi aralarında ne kadar birlik olursa o kadar güçlü hale gelir.

Bugün kimi Avrupa ülkeleri, şahsımıza ve ülkemize karşı terbiyesizlik düzeyine varan tavırlar sergileyebiliyorsa bunun sebebi oradaki Türklerin dağınıklığıdır. Kürt, Türk, alevi diyerek bizi bölüyorlar, birbirimize düşürüyorlar. Bizleri küçük gruplar halinde tutarak hakkımızı çiğneyenler karşılarında tek beden olmuş bir Türk toplumu gördüklerinde emin olun çok farklı davranacaklardır.

Avrupa devletlerindeki parlamentolarda ülkemize en büyük husumeti Türkiye kökenlilerin gösteriyor olması, bize karşı kurulan tuzağın nerelere kadar vardığını gösteriyor. İnşallah bu oyunu da hep birlikte bozacağız. Sizlerden benim ricam yaşadığınız ülkelerdeki siyasi partilerde aktif şekilde rol almanızdır. O parlamentolarda ülkemize hainlik edenler değil sizler yer almalısınız. Türk toplumu bu güce sahiptir. Yeter ki aramızdaki küçük farklılıkları, büyük hedeflere yürümenin önüne bir engel olarak koymayalım. Buradan Avrupa'daki kardeşlerimize sesleniyorum, şimdi bir olma zamanıdır.

24 Haziran'da Türkiye tarihi bir seçime hazırlanıyor. 24 Haziran'da sadece cumhurbaşkanı ve milletvekili seçmeyecek ülkemizin gelecek bir asrının da tercihini de yapacağız. Geçtiğimiz 16 yılda neler yaptığımızın en yakın şahidi sizsiniz. Cumhurbaşkanı adaylarından bazıları Türkiye'de neler olup bittiğini bilmese de onlara adres olarak sizleri veriyorum. Bu adaylar denizdeki balıklar gibidir, anlamazlar. Onları denizden alıp karaya attığın zaman denizin kıymetini anlarlar."

 

 

"BİZE VERİN DEDİK, VERMEDİLER"

Erdoğan ardından Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nce kendisine verilen fahri doktora töreninde konuştu:

"Bunlar Balkanları kendi nüfuz alanları olarak görüyorlar. Bundan sonra da mücadelemizi aynı şekilde sürdüreceğiz. Son birkaç yıldır yaşadıklarımız bize Türkiye'nin dış politikadaki misyonunun ne kadar zor ve doğru olduğunu göstermiştir.

64 Filistinlinin vahşice öldürülmesine tepki göstermediler. Kimisi ağır 2 bin 700 Filistinlinin yaralanmasını basit kınama ile savuşturmaya çalışıyorlar. Dedik ki bunları bize verin, biz bunların tedavisini yapalım. Vermediler, veremeyiz dediler. Sürekli sırtı sıvazlanan zalimler, dünyayı hepimiz için yaşanılmaz hale getiriyor. Onun için diyoruz ki, 'Zalimler için yaşasın cehennem.

Kim bunlar? Mısır, İsrail, ABD... Hani bunların insan hakları beyannamesine saygıları ve uyma sözleri vardı. Eğer dünya, BM Güvenlik Konseyi'nin bu 5 üyesine teslim olacak olursa yandık. İsrail'in şiddet politikalarına gözlerini kapattıklarında bunların yaşanmadığını sayıyorlar. Filistinliler kurşunların hedefi olmaya devam ediyor."

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa, Türkler, vatandaşlık, haber
MANŞETLER

HK TÜRKİYE

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.