Erdoğan'dan Kıbrıs Açıklaması!

ads
14/09/2019

ads
ads
Erdoğan'dan Kıbrıs Açıklaması!

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası hukukun Ada’da da çıkan herhangi bir ürünün Kuzey ve Güney arasında nüfusa oranla eşit oranda paylaşılmasını emrettiğini kaydetti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dolmabahçe’deki Cumhurbaşkanlığı Çalışma Ofisinde Reuters Haber Ajansına verdiği özel mülakatta, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Akdeniz’deki sondaj çalışması ve Kıbrıs konusunda atılacak adımlara ilişkin soru üzerine Erdoğan, Kuzey Kıbrıs’ın haklarını alacağını vurguladı.

Kıbrıs adası olarak ele alındığı zaman Ada’da Kuzey-Güney Kıbrıs ve  üç garantör ülke olduğunu  kaydeden Erdoğan, Türkiye Yunanistan ve İngiltere’nin yanında Avrupa Birliği’nin de misafir garantör ülke olarak göründüğünü kaydetti.

Birçok mevcut liderlerin kendisinin katıldığı süreçlere katılmadığını dikkat çeken Erdoğan, konuşmasında bu süreçler hakkında bilgi verdi.

Ada’da yapılan referanduma da değinen Erdoğan, Kuzey Kıbrıs tarafının yüzde 65 evetine karşılık Güney Kıbrıs’ın yüzde 75 hayır dediğini anımsatarak “ Hayır dediği halde Güney Kıbrıs’ı Avrupa Birliğine aldılar, ama Kuzey Kıbrıs’a almadılar” dedi.

14/09/2019 11:10
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: erdoğan, kıbrıs, haber
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.