HABER KIBRIS

Erhürman, eleştirilere yanıt verdi

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, UBP’nin 21 milletvekili varken CTP’nin 4’lü koalisyon kurmasının etik olmayacağı yönündeki eleştirilere yanıt verdi

ads
13/01/2018

Erhürman, eleştirilere yanıt verdi
ads

UBP İLE OLMAZ: CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, UBP ile koalisyon kurmayacaklarını yineledi. Erhürman, “Başkalarının dediği gibi filan isim olursa kurarız, filan olursa kurmayız demiyoruz. Biz UBP ile koalisyon kurmayız” dedi

UBP 6’LI KURDU:  Erhürman, “UBP dışında 4’lü bir koalisyon halkın iradesine saygısızlıktır” şeklindeki eleştiriyi de  “Biz 21 ile en çok vekile sahipken, UBP ve DP’nin bağımsızlarla 6’lı koalisyon kurduğunu bunu da unutmayalım” diyerek yanıtladı

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, BRT’de yayınlanan Haber Toplantısı programında, 7 Ocak seçimlerinin ardından oluşan tablo ve koalisyon görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

UBP ile koalisyon kurulmaması kararıyla ilgili parti görüşünü değerlendiren Erhürman, “Başkalarının dediği gibi filan isim olursa kurarız, filan olursa kurmayız demiyoruz. Biz UBP ile koalisyon kurmayız” dedi.

UBP dışındaki bir koalisyonun da illaki olacak anlamına gelmediğine vurgu yapan Erhürman, bu görevin normalde en çok oy alan partinin başkanına verilmesi gerektiğini söyledi.

Erhürman, “UBP’li bir iktidarın 5 yıl daha yönetimde kalması bu ülke için çok kötü olur. Kim bu parti ile iktidara giderse bu sorumluluğu da üstlenecek ve bu da tarihsel bir sorumluluktur. Yani, konu Hüseyin Özgürgün meselesi değildir” dedi.

4’lü koalisyon ihtimalleriyle ilgili olarak da konuşan Genel Başkan Erhürman, parlamenter rejimlerde başkanlık sisteminden farklı olarak halkın vekillerini seçtiğini anımsatarak, bunun, halk UBP’yi seçti şeklinde yorumlanamayacağını belirtti.

Halkın seçimde en çok oyu Ulusal Birlik Partisi’ne verdiğini ifade eden Erhürman, ancak tek başına hükümet kuracak kadar oy vermediğini söyledi.

UBP dışında kurulacak hükümetin halkın kararına saygısızlıktır söylemine karşı çıkan Erhürman, “Biz 21 ile en çok Milletvekiline sahipken, UBP ve DP, 4 bağımsız desteği ile azınlık hükümeti kurdu. Bunu da unutmayalım” dedi.

Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş ve Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit ile telefonda görüştüğünü, ancak Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay ile henüz görüşmediklerini de ifade eden Erhürman, öncelikle partilerin kendi iç değerlendirmelerini yapmasını beklediklerini, kendisinin Özersay’ı arayabileceğini kaydetti.

Erhürman, Anayasa’da; görev, hükümeti kurabilecek milletvekiline verilir dendiğine işaret ederek, görevin önce UBP’ye verilebileceğini, UBP’nin kuramaması halinde, kendilerinin görev alabileceğini kaydetti.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: tufan erhürman, ctp, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems