Erhürman ilk tur görüşmelerinden memnun

Tufan Erhürman, ilk tur görüşmeleri sonucunda erken seçim hükümeti ve belli ilkeler kapsamında çalışma yapılması üzerinde uzlaşı sağlandığını açıkladı.

ads
25/11/2020
HK

ads
Erhürman ilk tur görüşmelerinden memnun

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, hükümet kurma çalışmaları kapsamında son olarak Yeniden Doğuş Partisini ziyaret etti. Görüşme sonrasında YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı ve CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman basına açıklamada bulundu.

Arıklı: CTP’nin ilkelerine itiraz olmaz

Erhan Arıklı görüşmede Erhürmanın hükümet için CTP’nin ortaya koyduğu genel ilkeleri paylaştığını belirterek, “Bu ilkelere tüm partiler imza atabilir ve itiraz olmaz. Sadece bir ilke üzerinde tartışma yapabiliriz” dedi.

YDP olarak tam destek vereceğiz

Parti olarak sürecin başından beri geniş tabanlı bir hükümetin kurulmasını savunduklarını ve bugünkü görüşmede en geniş tabanlı hükümetin kurulmasını talep ettiklerini anlatan Arıklı, “Hükümet 6’lı veya 5li partiden oluşsun eğer olmazsa azınlık hükümeti kurulsun. Dışarıdan destek vermeye hazırız. Yeter ki hükümet kurulsun. YDP olarak tam desteğimiz var” diye konuştu.

Kriz masası ve hükümeti istedik

Tufan Erhürman ise verimli ve samimi bir ortamda geçen YDP ile ilk tur görüşmelerini tamamladıklarını söyledi. Erhürman, pandemi başladığından beri CTP olarak tüm siyasi partilerin yer aldığı bir kriz masası kurulmasını istediklerini ancak dikkate alınmadıklarını belirterek, hükümet hata üstüne hata yapınca fikir değiştirdiklerini bu kez kriz hükümeti kurulmasını istediklerini ifade etti.

Erhürman: İlk turda kazanımlar elde ettik

Erhürman, tüm siyasi partilerin destek vermesini herkesin elini taşın altına koymasını istediklerine işaret ederek, “Ekonomik ve salgın krizi yanında son dönemde demokrasi krizi de arttı. Yaptığımız görüşmelerde tüm siyasi partiler, sunduğumuz ilkelerde prensipte uzlaşabileceğini söyledi. Bu ilk turun sonucunda kazanımdır” dedi.

Erken seçim hükümetinde uzlaştık

Erhürman, ilk tur görüşmeleri sonucunda erken seçim hükümeti ve belli ilkeler kapsamında çalışma yapılması üzerinde uzlaşı sağlandığını anlattı. Erhürman, CTP parti meclisinin yarın değerlendirme yapacağını belirterek, “Hükümet kuramayacak algısı olursa görev iade edilir ve zaman boşa harcanmaz” diye konuştu.

Tufan Erhürman, ilk tur görüşmelerinin tamamlanmasının ardından siyasi partilere sundukları ilkeler manzumesini basına açıklayacaklarını kaydetti.

 

25/11/2020 14:18
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS:
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.