Erhürman: Türkiyeli yetkililerin bizimle diyalog kurmaması nedeniyle meclise gitmedik

ads ads ads ads
27/07/2021

ads
ads
ads
Erhürman: Türkiyeli yetkililerin bizimle diyalog kurmaması nedeniyle meclise gitmedik

   CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, parti meclisinin, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşma yaptığı olağanüstü meclis oturumuna katılmama kararının” en büyük nedeninin, Türkiyeli yetkililerin kendileriyle diyalog kurmaması olduğunu belirtti.

    CTP’nin olağanüstü meclis oturumuna katılmamasının bir “protesto” olarak nitelendirildiğini ve bunu eleştiren çevreler olduğunu belirten Erhürman, CTP’nin meclise gitmemesinin bir protesto olmadığını, parti meclisinin diyalogsuzluktan dolayı Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşma yaptığı olağanüstü meclis oturumuna CTP’nin katılmama kararı aldığını ifade etti.

  CTP’nin olağanüstü meclis oturumuna katılmamakla, Türkiye Cumhurbaşkanına, hükümetine ve halkına yönelik bir hamle yapmadığını belirten Erhürman, başkalarının bunu ‘protesto ve boykot’ olarak tanımlayabileceğini ama kendisinin “CTP ile diyalog kurulamamasının sonucu” olarak gördüğünü vurguladı.

    Türkiyeli yetkililerin bir buçuk yıldır kendileriyle diyalog kurmadığını, özellikle son dönemlerde ülkemize gelen Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun kendileri ile görüşmediğini, Kıbrıs konusunda, kapalı Maraş’la ilgili gelişmelerde ve Kuzey Kıbrıs’a yapılan yatırımlar konusunda ana muhalefet olarak kendilerine bilgi verilmediğini belirtti.

    KKTC demokrasisinin son dönemde ciddi hasar gördüğünü belirten Erhürman, “demokrasi yoktur” diye hareket etmek yerine, ‘demokrasiye ve eşitler arası ilişkiye” inananların bunlara dört elle sarılması gerektiğini vurguladı.

   Tufan Erhürman, Haber Kıbrıs Web TV’de yayınlanan Markaj programına katılarak, Ali Baturay’ın sorularını yanıtladı

“Büyük çoğunluk söz istedi, diye toplantı 6 saat sürdü”

   Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşma yaptığı olağanüstü meclis oturumunda CTP’nin katılmama kararının 6 saat sürmesiyle ilgili değerlendirme yapan Erhürman, şunları söyledi:

  “Parti meclisi karar verdi… Parti meclisi 75 seçilmiş kişiden oluşur. Kurultaydan sonra bir numaralı karar organıdır. En geniş oran olduğu için de tabana en yakın organdır. Dolayısıyla parti meclisi böyle bir karar alacaksa, parti içi demokrasi neyi gerektirir? Herkesin o kürsüyü özgürce kullanacağı tabandan alacağı bilgileri ve verileri de paylaşacağı, parti meclisinin ortak akla ulaşacağı bir ortamı gerektirir. Söz isteyen herkesin orada konuşabilmesi gerekir. Parti başkanı olarak buna çok hassasiyet gösteririm. Herkes orada konuşabilmeli, çünkü ortak aklı arıyoruz. Tabii ki önemli bir konu, herkes önemsiyor bu konuyu. Dolayısıyla CTP’nin orada 6 saat bu konuyu görüşmüş olması, parti meclisi üyelerinin orada söz istemesi ve görüşlerini paylaşmak istemesiyle ilgilidir. Kürsüye çıktıktan sonra, üç dakika beş dakikayla sınırlandıramayız konuşmaları. Konuşmak istiyorlar, kendi bölgelerindeki verileri paylaşmak istiyorlar. Toplantının uzun sürmesi parti içi demokrasiyle ilgili bir şeydir, zorlanma değildir…”

 

“Türkiye bize değil, bizimle konuşmalıdır”

 

   Tufan Erhürman, Cumhurbaşkanı seçimlerinden beridir kullandığı sözlerin şunlar olduğunu söyledi:

   “Türkiye ile ilişkiler yaşamsal düzeyde önemlidir. Doğru zeminde iyi ilişkiler kurulmalıdır. Bunun olabilmesi için de doğru iletişim olmalıdır. Doğru iletişim de şöyledir: ‘Türkiye bize değil bizimle konuşmalıdır. Biz de Türkiye’ye değil, Türkiye ile konuşmalıyız. Diyalog, diplomasi dediğimiz şey zaten bunu gerektirir….”

   Erhürman şöyle devam etti:

   “Türkiye buraya konuşursa, bizimle yani Kıbrıslı Türk halkıyla konuşmazsa, Kıbrıslı Türkler de Türkiye’yle değil de basın üzerinden, sosyal medya üzerinden Türkiye’ye konuşmaya başlarsa buna iletişim denmez. Monologlardan oluşan, monologların hiçbir şekilde diyaloğa dönüşmediği dolayısıyla tarafların birbirini anlamadığı bir ortamı yaratır. Bizim arzu ettiğimiz doğru zeminde iyi ilişkiler bu değildir. Uzun bir süredir, bir önceki hükümetten beridir bir protokol kaidesi de bir biçimde hayat bulmuyor. O protokol kaidesinin ne olduğunu açıklamamızda da hatırlattık. Biliyorsunuz ülkemizde ana muhalefet bakanlardan da önce geliyor protokolde. Hatta bir yerde sıralandığında bile. Yıllarca Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri buraya geldiği zaman orada da uygulandı. Ana muhalefet ile görüşülmesi protokolün de gereğidir ama son zamanlarda bu maalesef hayat bulmadı. Çok önemli gelişmeler olmasına rağmen bizimle istişare kurulmadı…”

 

 “Türkiye yetkilileri bizimle görüşmüyor”

  Son dönemlerde ülkemize gelen Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun kendileri ile görüşmediğini, Kıbrıs konusunda, kapalı Maraş’la ilgili gelişmelerde ve Kuzey Kıbrıs’a yapılan yatırımlar konusunda ana muhalefet olarak kendilerine bilgi verilmediğini belirten Tufan Erhürman, Maraş konusunda çok farklı bir kulvara girildiğini ama bu konuda hükümetin, cumhurbaşkanının ve Türkiyeli yetkililerin kendilerine bilgi vermediğini vurguladı.

    Erhürman, yaptıkları açıklamalarda Türkiyeli yetkilerle görüş ayrılığının bulunduğunu ama oturup bunları konuşamadıklarını kaydetti.

“Bizimle bir buçuk yıldır diyalog kurulmuyor”

  Türkiyeli yetkililerle bir süredir diyalog kurulamadığını söylediklerini ama yanıt alamadıklarını belirten Erhürman, Türkiyeli yetkililerin bir buçuk yıldır kendileriyle diyalog kurmadığını söyledi.

  Parti meclisinin bu diyalogsuzluktan dolayı Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşma yaptığı olağanüstü meclis oturumuna CTP’nin katılmama kararı aldığını ifade eden Erhürman, başka ülkeden gelen bir devlet başkanının konuk olduğu mecliste, konuşmasının ardından usulen milletvekillerin konuşamadığını, o nedenle orada olmalarının bir anlamı olmadığını kaydetti.

   Erhürman, “Bizim Türkiyeli yetkililere düşüncelerimizi anlatacak mekânımız yok. Bizimle bir buçuk yıldır diyalog kurulmuyor” dedi.

“Bizim yaptığımız protesto değildir”

    CTP’nin olağanüstü meclis oturumuna katılmamasının bir “protesto” olarak nitelendirildiğini ve bunu eleştiren çevreler olduğunu belirten Erhürman, CTP’nin meclise gitmemesinin bir protesto olmadığını, “protokol gereği yapılması gerekenlerin yapılmamasının bir sonucu olduğunu” kaydetti.

   Diyalog kapılarını kapatmadıklarını, meclise katılmamalarıyla ilgili gerekçeli kararda da açıkladıklarını ifade eden Erhürman, Kıbrıs’ta bulunacak çözüm modelinin federasyon olduğunu ve Maraş’ta BM kararları ve insan haklarının gözetilmesini istediklerini aktardıklarını anımsattı.

 

“Türkiye ile doğru bir diyalog kurulamayacak düşüncesi yanlıştır”

 

   CTP’nin meclise katılmamasının parti açısından sonuçlarının iyi olmayacağıyla ilgili yapılan eleştirileri yanıtlayan Erhürman, parti içinde söz konusu karar alınana kadar herkese özgür düşüncelerini açıklaması için imkân verildiğini, demokratik bir ortam yaratıldığını ve alınan kararın uygulandığını ifade etti.

    Bu karar alındığına göre ‘CTP olağanüstü meclis oturumuna katılmadı diye ileride hükümete gelemeyecek veya Türkiye ile doğru bir diyalog kurulamayacak’ düşüncesinin yanlış olduğunu ifade eden Erhürman, böyle düşüncelerin, beklentilerin veya bunun olmasının demokrasi açısından yanlış olduğunu söyledi.

    “İki ülke arasındaki ilişkiler, Türkiye’de veya KKTC’de hükümetin kimin olduğuna, olacağına göre değişebilir mi?” diye soran Erhürmen, iki ülke arasındaki ilişkilerin, kişilere ve partilere göre kurulmaması gerektiğini vurguladı.

 

“Demokrasiye, diplomasiye ve eşitler arası ilişkiye sarılmalıyız”

 

  KKTC demokrasisinin son dönemde ciddi hasar gördüğünü dile getiren Erhürman, “demokrasi yoktur” diye hareket etmek yerine, ‘demokrasiye ve eşitler arası ilişkiye inananların’ bunlara dört elle sarılması gerektiğini kaydetti.

 

“Bizimle diyalog kurulamamasının sonucu olarak görüyorum”

 

   CTP’nin olağanüstü meclis oturumuna katılmamakla, Türkiye Cumhurbaşkanına, hükümetine ve halkına yönelik bir hamle yapmadığını belirten Erhürman, başkalarının bunu ‘protesto ve boykot’ olarak tanımlayabileceğini ama kendisinin “CTP ile diyalog kurulamamasının sonucu” olarak gördüğünü vurguladı.

    Erhürman, 20 Temmuz törenlerine katılmamalarının da törenlerle ilgili değil, mecliste alınan karar doğrultusunda olduğunu kaydetti.

27/07/2021 17:33
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Erhürman, türkiye, erdoğan, ctp
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.