Erhürman: Üniversiteler konusunda süreç yönetiminde ciddi bir hata yapıldı!

ads
ads
31/05/2020

ads ads
Erhürman: Üniversiteler konusunda süreç yönetiminde ciddi bir hata yapıldı!

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, Bakanlar Kurulu’nun ülkemize gelecek olan öğrencilere ilişkin kararını ve YÖK’ün bugün KKTC’deki üniversiteleri de ilgilendiren kararını değerlendirdi.

Üniversiteler konusunda süreç yönetiminde ciddi bir hata yapıldığına dikkat çeken Erhürman, bu yaranın hızla tedavi edilmesi gerektiğini vurguladı.

YÖK’ün aldığı karara ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Erhürman, ülkede öğrenim gören pek çok TC vatandaşı öğrencinin Türkiye'deki üniversitelere yatay geçiş yapmasının önünün açıldığını işaret etti. Erhürman  “Ülkenin can damarlarıyla oynayan özensizliklere değil, kaliteli yükseköğretim esasına dayanan öğrenci dostu üniversiteler adası olma idealini gerçeğe dönüştürmek için hep birlikte çok çalışmaya ihtiyacımız var” dedi.

Tufan Erhürman’ın açıklaması şöyle:

Bakanlar Kurulu, öğrenci izni olanların karantina ücretlerini kendilerinin ödemesi kaydıyla 8 Haziran'dan itibaren ülkeye gelebileceklerine dair bir karar açıkladı.

Sosyal medyada hak ve kabul etmediğimiz bazı paylaşımlar yapıldı, son derece gereksiz ve yıpratıcı tartışmalar yaşandı.

Üniversitelerimiz hızla devreye girdi ve öğrencilerini karantina merkezlerinde ücretsiz olarak misafir edeceklerini açıkladılar. Demek ki BK kararı alınmadan önce üniversitelerle gerekli iletişim kurulsaydı hiç yaşanmayacaktı bu yaşananlar. Süreç yönetiminde bir kez daha ciddi bir hata yapıldı ve şimdi hep birlikte açılan bu yarayı tedavi etmek zorundayız.

Bu arada YÖK, ülkemizde öğrenim gören pek çok TC vatandaşı öğrencinin Türkiye'deki üniversitelere yatay geçiş yapmasının önünü açma potansiyeli olan bir karar üretti.

Bu ülkede yüksek öğretimin sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması yaşamsal önemdedir. Yetkili makamlar YÖK nezdinde gerekli girişimleri hemen yapmalı, BK kararının açtığı yara hızla kapatılmalı, bu dönemde öğrencilerin üniversitelerimize gelişini ve burada öğrenime devamını teşvik edecek, özellikle başarılı öğrencilere ek olanaklar sunacak yeni düzenlemeler için çalışma başlatılmalıdır.

Ülkenin can damarlarıyla oynayan özensizliklere değil, kaliteli yükseköğretim esasına dayanan öğrenci dostu üniversiteler adası olma idealini gerçeğe dönüştürmek için hep birlikte çok çalışmaya ihtiyacımız var.

31/05/2020 13:14
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: tudan erhürman, kktc üniversite, yök, haberkibris,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.