Erhürman’dan hükümete istihdam tepkisi

ads
ads
11/08/2020

ads
Erhürman’dan hükümete istihdam tepkisi

 

“Basında istihdamların iptal edildiğine dair haberler çıktı, ancak Başbakan, İçişleri Bakanı ve Maliye Bakanı’nın bu iptallerden haberi yok. Bu haberi kimler yaptırdı?”

 “Özel sektör kan ağlıyor ama siz istediklerinizi seçip istihdam ediyorsunuz. Bunların duyulmayacağını mı zannediyorsunuz?”

 “Silkinip kendinize gelin, bunu 50 kez söyledim ama umudum yok, yine de son kez bir daha söyleyeyim, çünkü yaptıklarınız bu halkın geleceğini mahvediyor.”

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, hükümetin uygulamalarının Kıbrıs Türk halkının sadece bugününü değil, geleceğini de mahvettiğini söyledi. Hükümetin seçim öncesi yaptığı istihdamlara değinen Erhürman, basında istihdamların iptal edildiğine dair haberler çıktığını ancak Başbakan, İçişleri Bakanı ve Maliye Bakanı’nın bu iptallerden habersiz olduğunu söyledi, bu haberi kimlerin sızdırdığını sordu. 

Ekonomide işlerin kötüye gittiğini kaydeden Erhürman, “Eylülde işsizlik patladığında hepimiz altında kalacağız. Geçsin seçim de bakarız diyorsunuz. Memleket gidiyor diyorum size. Ne olacak seçimden sonra? Ne var bu cumhurbaşkanlığı seçiminde?” diye sordu. 

Meclis Genel Kurulu’nda konuşan Erhürman, hükümet edenlerin parlak bir konu olduğu zaman konuşmak için adeta birbirleriyle yarıştığını, ancak parlak olmayan konularda herkesin adeta arazi olduğunu vurguladı, kabinenin ciddiyetsiz davrandığını belirtti. Yüzlerce özel sektör çalışanının işsiz kaldığını, onların 2-3 katı kadar fazlasının da halen evinde oturup işe çağrılmayı beklediğini ifade eden CTP lideri Erhürman, bin 200 kişinin de kısmi çalışma ödeneğine geçtiğini, bu verilerin devletin resmi kaynaklarından teyit edildiğini vurguladı. Yaşanan döviz krizinin içerisinde hükümetin geçici istihdamlar yaptığının altını çizen Erhürman, bütçe görüşmelerinde kabine üyelerinden birisinin “Bu ülkenin kaynaklarının yüzde 79’u maaş ve benzeri ödemelere gidiyor” diyen olursa, onu kürsüden inmeye davet edeceğini açıkladı. 

 

“KHK’LAR MECLİSE GELMİYOR”

Pandemi döneminde yapılan olağanüstü toplantılara atıfta bulunan Erhürman, bu toplantıların yapılma amacının ülkenin kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) yönetilmesini engellemek olduğunu, ancak geçmişte çıkarılan KHK’ların meclise minimal sayıda geldiğini belirtti. Meclisin çalışmaya devam etmesine rağmen KHK’ların çıkarılmaya devam ettiğine işaret eden CTP lideri, “Bu da hükümetin anayasal çerçevede kalmak konusunda ne kadar isteksiz olduğunu gösteriyor” dedi. 

“DEVLET ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANINI GÖRMEZDEN GELİYOR”

Erhürman sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Sanayi bölgelerinde sanayi arsaları dağıtılıyor. Olacak şey değil. Siz bunları ekonominin bu kadar kötü olduğu bir dönemin içerisinde çok büyük bir aymazlıkla yapıyorsunuz. Özel sektör durmadan şikayet ediyor, ‘Biz insanları yetiştiriyoruz sonra kamuya giriyorlar’ diye. Neredesiniz şimdi? İnsanlar bu dönemde şunu yaşadı, bu devlet özel sektör çalışanını görmezden geliyor. Şu anki hükümetin gözünde özel sektör çalışanı yok hükmündedir. Özel sektör çalışanı daha düşük maaşlara razı oluyor sırf güvende olsun diye. Siz de seçime beş kala, istihdam yapıyorsunuz ve bu ülkenin bugünün değil geleceğini mahvediyorsunuz.”

 

11/08/2020 16:26
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: tufan erhürman, istihdam, özel sektör
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.