Erkan Petekkaya'nın acı günü! Ünlü oyuncuyu kahreden tesadüf!

ads ads ads ads
27/03/2024

ads
Erkan Petekkaya'nın acı günü! Ünlü oyuncuyu kahreden tesadüf!

Ekranların sevilen yüzü Erkan Petekkaya babası Akın Petekkaya'yı kaybetti. Acı haberi sosyal medyadan duyuran ünlü oyuncu 'Canım Babam Akın Petekkaya'yı bu sabah kaybettik' dedi. Cenaze töreninin saatini ve yerini açıklayan ünlü oyuncu Allah'tan rahmet diledi. Babasının vefat haberinden sonra ise başarılı oyuncunun annesinin kaybetmeden önce aynı teşhisi aldığı ortaya çıktı.

Birçok başarılı projede yer alan Erkan Petekkaya'nın acı günü! Ünlü oyuncu babasını bu sabah kaybetti. Kahreden tesadüf ise yıllar önce annesinin de tıpkı babası gibi aynı teşhisi alması oldu.

 

SOSYAL MEDYADAN DUYURDU 

Petekkaya, haberi sosyal medya hesabından duyurdu.

"Canım Babam Akın Petekkaya'yı bu sabah kaybettik. Cenaze namazı Beykoz/Kavacık Görele Mahallesi Camisi'nde kılınacak.Allah hepimizin büyüklerine rahmetler eylesin..."

2019 yılında Alzheimer’a yakalanan annesi Şerife Petekkaya ve demans hastası olan babası Akın Petekkaya’nın tedavisiyle ilgilenebilmek için Altınoluk'tan ev alan ve İstanbul-Balıkesir arasında mekik dokuyan Erkan Petekkaya hafta sonlarını ailesiyle geçiriyordu.

ANNESİNİ ALZHEİMER'DAN KAYBETMİŞTİ 

2019 yılında annesini Alzheimer'dan kaybeden ünlü oyuncu, bu sefer babasını da Alzheimer'ın bir türü olan demans hastalığından kaybetti.

2022 yılında Posta Gazetesi'nden Alev Gürsoy Cimin'e röportaj veren Erkan Petekkaya'nın bir soruya verdiği cevap ise yürek sızlattı.

Alev Gürsoy Cimin'in 'Para insanları değiştirir mi?' sorusuna ünlü oyuncu 'Beni değiştirmedi. Fazlası da zarar zaten. İnsanlığa faydan olacak. Çok paran varsa ihtiyacı olana dağıtacaksın. Ben yardımseverim, çok dağıtırım ama anlatmam, ayıptır. Para hastalıkta lazım. Annemi Alzheimer yüzünden kaybettim. O zaman gördüm paranın önemini' yanıtını verdi.

ALZHEİMER NEDİR? 

Alzheimer, yaygın görülen bir demans türü olup beyin hücrelerinin yok olmasına neden olan ilerleyici bir nörolojik hastalıktır. Düşünce, hafıza ve davranış fonksiyonlarında azalmaya neden olan bu hastalıkta belirtiler yaşla birlikte yavaş yavaş ortaya çıkar. Hastalığın ileri evrelere gelmesi yıllar sürebilir. İlerleyici bir hastalık olması nedeniyle Alzheimer'da erken belirtiler genellikle son yaşanan olayların unutulması şeklinde görülürken birkaç yıl içerisinde bireyler günlük aktivitelerini tek başlarına gerçekleştirmekte zorlanacak hale gelebilirler.

DEMANS NEDİR? 

Genellikle ileri yaşlarda görülen ve Alzheimer’a göre genellikle daha yavaş ilerleyici olan, beynin bilgi, davranış ve gündelik yaşamı sürdürme konularında gösterdiği yetersizliktir. Her unutkanlık demans değildir. Bellek kaybı yanında, kişinin başka becerilerinin (konuşma, alet kullanma vb.) ve günlük hayatının etkilenmesi durumunda demans teşhisi konulabilir. Diğer bir belirleyici kriter ise, kişinin günlük işlevselliğinin bozulması, hayat kalitesinin düşmesidir.

DEMANS VE ALZHEİMER AYNI ŞEY Mİ? 

Alzheimer bir demans çeşididir ancak her demans Alzheimer değildir. Alzheimer hastalığı dışında demansa neden olan bir çok hastalık ve durum vardır. Alzheimer’da hastanın en çok ve ilk olarak hafızası etkilenir. Zaman içinde bu unutkanlığa yön bulamama, giyinememe, idrar tutamama, muhakeme yapamama ve çeşitli davranış bozuklukları eklenir.

Bu hastalık için en önemli risk faktörü ileri yaştır. Alzheimer hastalığının görülme sıklığı yaş ile artmaktadır. 65 yaş üstü popülasyonda yaklaşık %8 iken, 85 yaş üzerindeki kişilerde sıklığı %17’dir.

27/03/2024 13:39
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Erkan Petekkaya
MANŞETLER

HK MAGAZİN

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.