Erkekler kadınlardan daha çok doğaya zarar veriyor

İsveç'te yapılan bir araştırma erkeklerin doğaya verdiği zararın kadınlardan daha fazla olduğunu ortaya koydu.

ads ads ads ads
22/07/2021

ads
ads
ads
Erkekler kadınlardan daha çok doğaya zarar veriyor

Çevre sorunları, küresel iklim krizi ve sera gazlarının salınımı gibi sorunları corona virüsü sebebiyle geri plana atılmış gibi görünse de Avrupa’da yapılan bir araştırma kadın-erkek ayrımının doğaya verdiği zararı gözler önüne serdi.

İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlanan haberde, erkeklerin gündelik alışkanlıklarının kadınlara göre doğaya daha fazla zarar verdiği belirtildi. Bu iddianın kaynağı ise dünyanın saygın dergilerinden Journal of Industrial Ecology’de yayınlanan bir araştırma sonucu. Araştırmaya göre erkeklerin gündelik alışkanlıkları doğaya ve gezegene kadınlardan çok daha fazla zarar veriyor.

Erkeklerin araçlarına kadınlardan daha çok benzin harcadığı belirtilirken, araştırmayı yürüten Annika Carlsson Kanyama, “Kadınlar ev dekorasyonuna, sağlığa ve kıyafetlere daha çok para harcarken erkekler ise dışarıda yemek yemeye, alkol tüketimine, sigaraya ve benzine daha çok para harcamayı tercih ediyor” dedi.

Hem erkek hem de kadınların tatile çıkmalarının en çok emisyon kaynağı olduğunun vurgulandığı makalede, “Sebze bazlı beslenme ve tatillere uçak ya da otomobil yerine trenle gitmek hem erkeklerde hem de kadınlarda karbon salınımını yüzde 40 oranında azaltır” ifadesine yer verildi.

22/07/2021 17:49
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: kadın, erkek, çevre, doğa
MANŞETLER

HK İNGİLTERE

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.