Erzurum'da kış hazırlığı: 1000 adet mezar kazıldı

Kışın hava sıcaklığının eksi 30 dereceye kadar düştüğü Erzurum'da Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Mezarlık Hizmetleri Müdürlüğü, bin adet kışlık mezar kazımını tamamladı.

ads ads ads ads
22/11/2023

ads
Erzurum'da kış hazırlığı: 1000 adet mezar kazıldı

Palandöken ilçesindeki Abdurrahman Gazi Mezarlığı'nda kepçelerle açılan mezarları kazma ve küreklerle gün boyu düzelten belediye işçileri, kara kış gelmeden hazırlıklarını tamamladı.

Mezarlık hizmetleri ile Türkiye'de örnek belediyeler arasında olduklarını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, "Kışın toprağın bile donduğu Erzurum'da halkın mağdur olmaması için büyük bir özveri ile çalışıyoruz." dedi.

Ocak, şubat ve mart aylarında donan toprağın taş gibi olduğunu ifade eden Sekmen, "Palandöken dağlarının eteğinde olan mezarlığa kışın bir metreye yakın kar yağıyor. Mezarı ancak kompresör yardımı ile kazdırabiliyoruz. Bu sıkıntıların yaşanmaması için sonbaharda belli bir hazırlık yaparak tek, çift, üç ve dört kişilik olmak üzere mezar kazıyoruz. Bu kış için bin mezar yeri kazdık. Kış korkusu yaşamıyoruz. Aile mezarlığı olanlardan biri rahmetli olursa aynı gün kazıyoruz. Zor oluyor ama vazifemizi yerine getiriyoruz." diye konuştu.

Kışın bir mezar kazmak yerine yazın 10 mezar kazmaya razı olduklarını söyleyen işçi Salim Uğur, "Burada mezar ve temizlik işleriyle ilgileniyoruz. Karla mücadele yapıyoruz. Sadece kış sezonuna bin taneye yakın mezar hazırlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Kışın çok don olduğunu belirten Uğur, "Eşilmesi zor oluyor. Şimdiden hazırlıyoruz. Üstünün karı alındıktan sonra defin yapılıyor. Toprağı kırmak için yine kompresörlerle de alttan müdahale yapıyoruz. İşimiz çok zor." dedi.

22/11/2023 09:51
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: mezar, erzurum, 1000 adet, kış,
MANŞETLER

HK TÜRKİYE

Evlatlık olduğunu öğrendi, 47 yıl sonra gerçeğin peşine düştü!

HK TÜRKİYE

İzmir'de yaşayan Güler Güven (48), 47 yıl önce 1 yaşındayken, Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda yalnız başına dolaşırken bulundu. Ailesinden kimseye ulaşılamayınca önce Çocuk Esirgeme Kurumu'na, sonra da kendisini yetiştiren aileye verilen Güven, 22 yaşında evlatlık olduğunu öğrendiğini belirterek, "Günlerce ağladım. Ailemi bulmak istiyorum. Nerelidirler, neden beni bıraktılar ya da kayboldum mu kaçırıldım mı öğrenmek istiyorum." dedi.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.