Esmen: Tam da şu anda, güçlü ve doğru işbirliği büyük önem taşıyor

ads
21/10/2020

ads
Esmen: Tam da şu anda, güçlü ve doğru işbirliği büyük önem taşıyor

Ülkemizin tanınmış iş insanlarından Esmen Group Direktörü Esin Esmen, cumhurbaşkanlığı seçiminin geride kalmasının ardından ülkenin kemikleşmiş sorunlarıyla baş başa olduklarını yazdı.

Sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımla yeni bir dönemin başladığına vurgu yapan Esmen, bir seçimin sonuna gelindiğini ve pandemi dönemi ile beraber devem etmekte olan etkilerini aşmanın şart olduğunu söyledi. Esmen, Sağlık; devamında bugüne kadar görülmemiş bir kriz ve ne zaman normalleşeceğimiz belli değil... Yeni dönem diyorum! Neden? Uzun süredir Türkiye ile KKTC arasında gerginlikler güven bunalımı yaşadık. Bunun da en büyük etkisini pandemi döneminde Türkiye’nin kamu maliyesine gecikmeli yardımları ile hissettik...” diye konuştu.

“20 binden fazla işsiz var” Esmen, şu an 20 binden fazla işsiz, yüzlerce batma noktasında iş yeri ve alacak verecek sorunları ile binlerce mahkemelik dosya gerçeğinin yüzlerine vurduğunu kaydederek önlerindeki tablonun bundan daha kötüsü olduğunu bildiğini ifade etti.

Esmen gönderisinin devamında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye ile Kıbrıslı Türklerin bölünmez ve ayrılmaz bağını asla inkar edemeyiz. Tarih boyunca böyle oldu ve bundan sonra da böyle gidecek... Ama “yeni bir dönem” dediğim şey aslında Türkiye ile KKTC arasında ekonomik ve stratejik iş birliği aslında. Tam da şu anda, güçlü ve doğru işbirliği büyük önem taşıyor. Uzun süredir yaşanan gerginlik yalnızlığa terk edilen Kıbrıslı Türk iş insanları ve çalışanları büyük bedeller ödemeye devam ediyor. Şuan yeni bir dönem dediğim şey Türkiye ile KKTC’nin etkin iş birliği ve sürdürebilir yapısı daha olumlu değişeceğini düşünüyorum. Kıbrıslı Türkler ve bu ülkede iş insanları bir kere daha bunu teyit etmiştir... Ama bundan sonra atılacak ve kurgulanacak iş birliği eskisinden çok daha pozitif ve etkin, ama sürdürülebilir olmalıdır... Kişilere ve siyasetçilere göre değişmeyen, TC- KKTC tarihsel geçmişine uygun bir şekilde. Sürdürülebilir, doğru bir zeminde, reformlara dayalı, Kıbrıslı Türklerin ev ödevlerini iyi yaptığı bir dönem olmayacaksa bu yeni dönem… Yine pamuk ipliğine bağlı kalacaktır… Umarım bu noktaya gelmeyiz....”

21/10/2020 16:05
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: esin esmen, kıbrıs, iş insanı
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.