Et üretimiyle ilgili dikkat çeken araştırma

Almanya'da uzmanların yaptığı bir araştırma, organik et üretmenin normal et üretiminden çevreyi kirletme açısından pek de farklı olmadığını ortaya koydu. Organik tavuk biraz daha fazla sera gazı emisyonuna neden oluyor.

ads ads ads ads
01/01/2021

ads
ads
Et üretimiyle ilgili dikkat çeken araştırma

Almanya’dan araştırmacılar, normal ve organik etin yanı sıra bitki bazlı gıda maddelerinin üretimi sırasında ortaya çıkan emisyonlarını inceledi. Organik ve normal sığır etinin de çevreye zarar verdiği sonucuna vardılar.

Münih Teknik Üniversitesi’nden siyaset ve teknoloji araştırmacısı Maximilian Pieper ve meslektaşları, yaptıkları çalışmada çeşitli gıda maddelerinin özellikle sera gazı emisyonlarıyla ilgili iklim maliyetlerini hesaplamak için çalıştı.

Ekip, analiz ettikleri ürünleri üç kategoriye ayırdı. Bunlar arasında geleneksel et üretimi, organik et üretimi ve bitki bazlı gıda üretimi vardı. Daha sonra, her üretim sürecinin aşamalarında üretilen emisyonları hesapladılar.

Ekip, organik etin bazı alanlarda emisyonları azalttığını görürken, bu tasarrufların tipik olarak hayvanların kendilerinden artan metan emisyonları ile telafi edildiğini gördü. Bu komplikasyon, hem hayvanların daha yavaş büyüme oranlarının hem de birey başına daha az et üretme eğiliminde olmalarının bir sonucu olarak ortaya çıktı.

ORGANİK TAVUK DAHA FAZLA EMİSYON ÜRETTİ

Bu araştırmalardan sonra özellikle, organik ve normal üretim dana etinin aynı emisyon seviyesine neden olduğunu buldular. Buna ek olarak organik olarak yetiştirilen tavuk, etin geleneksel olarak yetiştirildiğinden daha fazla emisyon üretti

Organik üretim; ortalama konvansiyonel üretime kıyasla daha yüksek olan hayvan başına belirli bir miktarda arazi, ayrıca daha yüksek bir yaşam yaşı ve organik olarak üretilen yem ve yetiştirilen hayvanların daha düşük üretkenliğini öngörüyor. Bu, organik hayvan çiftçiliğinin olumlu yönlerini dengeliyor, hatta tersine çeviriyor.

01/01/2021 16:30
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Et üretimi, , sağlık, yaşam
MANŞETLER

HK SAĞLIK

Survivor'da sakatlık şoku! Poyraz'ın sağlık durumu nasıl?

HK SAĞLIK

TV8 ekranlarının fenomen yarışma programı 'Survivor', dün akşam 41. bölümüyle ekranlara geldi. Dokunulmazlık heyecanının yaşandığı son bölümde, gönüllüler takımından Poyraz'ın yer almaması dikkat çekti. Oyunu sunan Murat Ceylan ise Poyraz'ın sakatlığı olduğu için arkadaşlarıyla olmadığını açıkladı. Poyraz'ın sağlık durumuyla ilgili açıklama da bugün 'Survivor Panaroma Hafta Sonu' canlı yayınında Gökhan Özdemir'den geldi.

Mutfağınızdan eksik etmeyin: Narın faydaları saymakla bitmiyor!

HK SAĞLIK

Narın faydaları, bu meyveyi tüketenler ve tüketmek isteyenler tarafından araştırılıyor. Narın faydaları, yetiştirilme koşullarına ve türüne göre yükselir veya azalır. Nar seçerken, genellikle en sulu oldukları için lekesiz, parlak kabuklu ve boyutlarına göre ağır olan bir nar arayın. Bugüne kadar yapılan araştırmalara ve uzmanların tavsiyelerine göre narın faydaları nelerdir ve hangi hastalıkların tedavisine iyi gelmektedir?

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.