Evde ve dışarıda spor yaparken dikkat etmeniz gereken 10 detay

Koronavirüs günlerinde evde ve dışarıda spor yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Özellikle sonbaharın gelişiyle birlikte evde geçirdiğimiz sürenin artması bu soruyu daha çok sormamıza neden oldu. Kemik ve kas kalitemizi korumak için muhakkak günlük belli bir miktarda aktiviteye ihtiyacımız var. Ayak ve Ayak Bileği Cerrahı Op.Dr. Selim Muğrabi, bu kuraldan yola çıkarak koronavirüs salgını yaşadığımız bu dönemde spor yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiğini maddeler halinde açıkladı. İşte eskiden olsa aklımıza bile gelmeyen ancak koronavirüs pandemisi ile birlikte özellikle dikkat etmemiz gerekenler...

ads ads ads ads
24/01/2021

ads
ads
Evde ve dışarıda spor yaparken dikkat etmeniz gereken 10 detay

1-Günlük yürüyüşü alışkanlık haline getirin 

Günlük yürüyüşleri rutininiz haline getirin. Sosyal mesafe kurallarına uygun olan bir yürüme parkuru bularak maske ile yürüyebilirsiniz.

Fazla kilo almalarını ve kas güçlerinin azalmasını engellemek amacıyla çocuklarınızın ve yaşlı aile üyelerinizin de yürüyüşlerinize eşlik etmelerini sağlayın.

65 yaş üstü kişilerin denge problemi yaşayarak düşme sorunuyla karşılaşmamaları için düz zemine sahip yürüyüş parkurlarını tercih edin.

2- Parklardaki spor aletlerini kullanmadan önce dezenfekte edin 

Uygun havalarda spor için parklarda yer alan spor aletlerini kullanabilirsiniz ancak hijyen kurallarına uymak şartıyla! Bu spor aletlerini kullanmadan önce basit bir alkollü mendille temizleyin.

Çünkü spor esnasında terliyoruz ve terimiz o aletin üzerine damlayabiliyor. Bu da virüs bulaşma riski açısından uygun bir ortam yaratıyor.

3-Evde alternatif spor aktiviteleri yapın 

Yürüyüş yapacak alanınız yoksa veya hava şartları müsaade etmiyorsa evinizde basit bir kondisyon bisikletiyle günde yaklaşık 20-30 dakikalık bir aktivite sizin için yeterli olacaktır.

Yaşlı aile bireylerinizi ev içinde mümkün olduğunca hareketlendirmek için ise evinizde onlara özel, odalar arası bir yürüyüş parkuru yaratabilirsiniz.

4-Spor yapmak için hazır olduğunuzdan emin olun 

Hafif bir öksürüğünüz varsa, kırgınlık hissediyorsanız ya da hastalık belirtisi olan bir durumunuz mevcutsa, o gün spor yapmak için doğru günde değilsiniz demektir. Lütfen spor yapmak için daha iyi hissettiğiniz bir günü bekleyin.

5-Normal aktivitenizin altında efor sarf edin 

Spor yaparken kesinlikle normal aktivitenizin altında efor harcayın. Örnek olarak pandemi öncesi dönemde her gün 5 km yürüyorduysanız şimdi yürüyüşünüzü 3 km ile sınırlandırın.

Çünkü kararında yapılan egzersiz bağışıklığı artırsa da egzersizde aşırıya kaçıldığında bağışıklığınız belli oranda düşer. O yüzden sporun miktarı çok önemlidir. Bu kuralı aklınızdan çıkarmayın.

6-Spor esnasında kendinizi kaybetmeyin 

Bu çok önemli bir nokta. Spor yaralanmalarının pek çoğu sporun getirmiş olduğu heyecan ile kendinizi kontrol etmemeniz ve agresif spor hareketleri yapmanızdan kaynaklanıyor.

7-Spora gittiğinizde kendi eşyalarınızı kullanın 

Spor için salona gidiyorsanız ya da kapalı bir ortamda spor yapıyorsanız eğer sadece kendi eşyalarınızı kullanmaya özen gösterin. Havlu ve yedek tişört gibi eşyalarınızı mutlaka spor çantanızda bulundurun.

8-Spor sonrası duşunuzu evde yapın 

Spordan sonra salonlardaki ortak duş alanlarını kullanmayın. Çünkü salonlarda genellikle duşların yanındaki bekleme alanlarının çok geniş olmaması ve duştan çıkan kişilerin o esnada maskesiz olma ihtimali nedeniyle özellikle kurulanma ve giyinme esnasında sosyal mesafe sıkıntısı oluşabilir ve bu da sizi riske sokar.

Bu nedenle spor sonrasında duş yapmak için evinize gitmeyi bekleyin.

9-Vitamin ve mineral desteği alın 

Hangi sporu yaparsanız yapın, sağlığınızı korumak, dayanıklılığınız artırmak ve spordan maksimum fayda sağlamak için vitamin ve mineral desteğine önem verin.

Özellikle de ortopedik yaralanmaların neredeyse yüzde 80'ine D vitamini eksikliğinin sebep olduğunu ve bu vitaminin birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanıldığını unutmayın.

10-Tedbiri elden bırakmayın

Bu süreçte en önemli şey aldığınız önlemleri sürdürmek. Bu virüsle yaşamaya alışın ve asla tedbiri elden bırakmayın.

Siz sosyal mesafe kurallarına ne kadar dikkat ederseniz, etrafınızdaki insanları da daha dikkatli olmaya teşvik edersiniz.

24/01/2021 10:26
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: spor, haber, sağlıklı yaşam
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.