Evkaf, vakıf kuran kadınları andı ve tebrik etti

EVKAF, geçmişte vakıf kuran kadınlarla bugün vakıf kuran ve aynı zamanda iyilik yapma çabası içinde uğraşan kadınlar için etkinlik düzenledi

ads ads ads ads
08/03/2021
HK

ads
ads
Evkaf, vakıf kuran kadınları andı ve tebrik etti

Özel Haber- Ziya NASIFOĞLU

EVKAF, 450’nci yılı çalışmaları kapsamında, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde geçmişte vakıf kuran kadınlarla bugün vakıf kuran ve aynı zamanda iyilik yapma çabası içinde uğraşan kadınları anmak için bir etkinlik düzenledi. Etkinliğe Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof Dr İbrahim Fazıl Benter, Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi Yönetim Kurulu Başkanı Durali Elal ve vakıf temsilcileri katıldı.

Benter: İlk ve son vakfı kadın kurdu

Etkinlikte konuşan Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof Dr İbrahim Fazıl Benter, Osmanlı Döneminden itibaren Kıbrıs’ta 2 bin 200 vakıf kurulduğunu söyledi. İbrahim Benter, vakıflar arasında tarım için ucuz arsa kiralayan, ticaret için dükkan veren, sokak hayvanlarının ihtiyaçlarını gideren, yaşlılara bakım hizmeti veren, ağaç diken bekarları evlendiren ve çocukları okutan vakıflar olduğunu söyledi.

Benter, ilk ve son vakfı bir kadının kurduğuna dikkat çekerek, “Bir kadının yüzlerce yıl önce kurduğu vakıfla çocuk okutuluyor ve okul binası yapılıyor. Kadınlarımız tarafından kurulan vakıflarda din ve ırk ayrımı yapılmadan yardımlar yapıldı. Tüm dünyaya örnek oldular” dedi.

Geçmişte vakıf kuran kadınları andıklarını anlatan Benter, “Geçmişte olduğu gibi yine kadınlarımız vakıf kurmada ve yardımlaşmada ön sıralarda yer alıyor” ifadelerini kullandı.

Elal: Kadınlarımız hayırlı işlere imza attı

Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi Yönetim Kurulu Başkanı Durali Elal ise geçmişte ve şimdi vakıf kuran kadınlarımızın hayırlı ve anlamlı işlere imza attığına dikkat çekerek kadınların başını çektiği özelikle kimsesizlerle ilgili kampanyalarda kadınlara başarılar diledi.

Kavuklu: Kadınlar toplum refahını artırır

Tangül Çağıner Çocuklara Yardım Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İçim Çağıner Kavuklu da konuşmasına 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü kutlayarak başladı. İçim Çağıner Kavuklu, kadınların içinde sevgi ve merhamet olduğuna işaret ederek, yardımseverlik ve şefkat duygularının da ön plana çıkarılmasıyla kadınların toplum refahını artıracağına dikkat çekti.

İçim Çağıner Kavuklu, yardımların kurumsallaşarak daha etkin olacağını anlatarak şöyle konuştu: “Kurumsallaşmanın en doğru yolu vakıftır. Annem Tangül Çağıner, darda ve zorda olanlara yardım etmek isterdi ve yardımlaşmaya çok önem verirdi. Ani vefatının ardından en değer verdiği çocuklara yardım amacıyla Tangül Çağıner Çocuklara Yardım Vakfını kurduk. 4’ncü yılı geride bıraktık. Eğitim, sağlık ve barınma ihtiyaçlarını karşılıyoruz".

Tatar: Kadınlarımız cesaretlidir sevecendir başarılıdır eğitimlidir

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar konuşmasında kadınların yıllardır yardımlaşma ve dayanışma içinde olduğuna dikkat çekerek, önemli olanın bu düşünce ve çalışmanın devam ettirilmesi olduğuna vurgu yaptı. Ersin Tatar,  düzenlenecek vergi yasalarıyla daha çok yardım yapılmasının teşvik edilmesi gerektiğini savundu.

Kıbrıs Türkünün mücadelesinde kadınların önemli bir yere sahip olduğunu aktaran Tatar, “Tarihimize bakarsak çok zengin değiliz ancak her dönem yardımlaşma oluyordu durumu iyi olanlar yardımlarda bulundu. Artık refah seviyemiz yükseldi. Üniversiteler ve oteller katkılar da bulunuyor" dedi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günüyle ilgili de konuşan Tatar, “Kadınlarımız cesaretlidir sevecendir başarılıdır eğitimlidir. Ülkenin her noktasında daha fazla aktif rol almalıdır” şeklinde konuştu.

Vakıf temsilcilerine plaket verildi

Etkinliğin ardından Ayşe Hanım Vakfı’ndan Dr. Ayşe Sınay’a, Tahsin Ahmet Vasıf Efendi Vakfı’ndan İnci Hakkı Barutçuzade’ye, Kıbrıs İşitme Konuşma Engelliler Vakfı’ndan Bahire Doğru’ya, Süleyman Cengiz Eminoğlu Vakfı’ndan Özge Eminoğlu’na ve Tangül Çağıner Çocuklara Yardım Vakfı’ndan İçim Çağıner Kavuklu’ya plaket takdim edildi.

08/03/2021 13:14
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Evkaf, vakıf, Çağıner, İçim, Tangül
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.