HABER KIBRIS

Evsiz kadın ve çocuklar için bir evi işgal ettiler

ads
11/10/2017

Evsiz kadın ve çocuklar için bir evi işgal ettiler
ads

KKTC Umut Derneği Genel Başkanı Özlem Dinçoğlu sosyal medyadan paylaştığı bir video ile sokakta kalan yaşları 5 ile 12 arasında değişen 3 çocuk ve 3 kadına barınak sağlamak amacıyla, Surlariçi’nde yaklaşık üç yıldır boş olduğu belirtilen Vakıflar İdaresi’ne ait bir evi işgal ettiklerini açıkladı.

Dinçoğlu, Vakıflar İdaresi'ne sürekli başvuruda bulunduklarını ama her defasında ret cevabı aldıklarını eylemi bu yüzden gerçekleştirdiklerini açıkladı. Özlem Dİnçoğlu ayrıca her türlü cezayı da almaya hazır olduğunu vurguladı

Sosyal medyada açıklama yapan Dinçoğlu şöyle konuştu:

Bu video Vakıflar İdaresi’ne ait bir evi işgal ettiğimiz ile ilgili bir videodur. Gerçekleştirmiş olduğumuz bu eylemi sokakta kalan yaşları 5 ile 12 arasında değişen üç cocuk ve üç kadınımızı yerleştirmek adına çaresiz kaldığımızdan gerçekleştirdiğimizi  tüm kamuoyuna bildiririm. Konu suç ile ilgili tüm cezayı mueyyidelere severek katlanmaya hazır olduğumu da tüm ilgili birimlere ve siz değerli halkımıza duyururum. Konu hakkında desteklerıinizi bekliyoruz
 

DİNÇOĞLU: “EVİN İŞGAL EDİLDİĞİ KONUSUNDA VAKIFLAR İDARESİ’NE DİLEKÇE SUNACAĞIZ”

KKTC Umut Derneği Genel Başkanı Özlem Dinçoğlu, eşinden ayrılan ve sokakta kalan 3 kadın ile çocuklarını barındırmak amacıyla, Surlariçi’nde yaklaşık üç yıldır boş olan Vakıflar İdaresi’ne ait bir evi işgal ettiklerini açıkladı.

KKTC Umut Derneği binasında basın toplantısı düzenleyen Dinçoğlu, toplantının ardından, evi işgal ettiklerini Vakıflar İdaresi’ne dilekçe ile bildireceklerini ifade etti.

Büyük şehir ve yerleşim yerlerinde ailelerine kiralık ev bulmakta sıkıntı yaşayan vatandaşların derneğe başvurarak çare aramakta olduğunu kaydeden Özlem Dinçoğlu, “Bunlara eşlerinden ayrılmış gelir seviyesi en aşağılarda sosyal yardım alan veya asgari ücret altında çalışan kadınlar da dahil” dedi.

Ülkeye plansızca getirildiğini belirttiği öğrencilerin piyasayı yükseltip, yıllık peşin kira modelini ev sahiplerine alıştırmalarından dolayı, namusuyla çalışıp yaşam sürdürmeye çalışan ailelerin, yeni yuva kurmak isteyen genç çiftlerin, şiddet mağduru olduğu için yıllardır yaşadığı evi terk etmek zorunda kalan kadınlar ve çocukların zor durumda kalmakta olduğunu savunan Dinçoğlu, şöyle devam etti:

“Bu şart ve koşullar, maalesef ailelerin her türlü suça, fuhuşa, uyuşturucuya ve kötü alışkanlıklar gibi konuların istismara açık olma hallerini aktif durumda tutmaktadır. Konu hakkında ilk müracaat edilen kurum olan Vakıflar İdaresi yapılan müracaatlar karşısında ya ‘ev yok’ diyor yada tespit edilen evi bir başkasına veriyor.”

Vakıflar İdaresi’nin politize olduğunu iddia eden Dinçoğlu, “Son dönemde yardım konularında çok olumlu ve başarılı işlere imza atmış olsalar dahi vakfa ait mülklerin gerçek ihtiyaç sahiplerine verilmesi konusunda ciddi bir zafiyeti olduğu herkesçe bilinmektedir” dedi.

Özlem Dinçoğlu, Vakıflar İdaresi mülk kiralama yasası, asgari ücrete endeksli bir kiralama yasası ve ticari zihniyetle ülkeye getirildiğini belirttiği öğrenciler için üniversitelere yurt yapma zorunluluğu yönünde yasal düzenleme yapılmasının takipçisi olacaklarını da ifade etti.

ads
Bu habere tepkiniz:
TAGS: özlem dinçoğlu
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems