HABER KIBRIS

ad

NASA'nın uydu araştırması küresel ısınma verilerini doğruladı

NASA'nın uydu araştırması küresel ısınma verilerini doğruladı: Dünya 15 yıldır ısınıyor

ads
19/04/2019

ads
NASA'nın uydu araştırması küresel ısınma verilerini doğruladı

NASA’nın Aqua uydusu gerçekleştirdiği ölçüm çalışmaları sonucunda Dünya’nın yüzeyinin son 15 yıldır ısındığını doğruladı.

Araştırma çerçevesinde kızılötesi ölçüm sistemi kullanılarak 2003-2017 yılları arasında yeryüzünün yüzey sıcaklığı ölçüldü.

Environmental Reseach Letters dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, edinilen kayıtlarda 2015, 2016 ve 2017 yılları en sıcak yıllar oldu.

Uydu ile edinilen bulgular, daha sonra NASA’nın Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü tarafından hava istasyonları üzerinden gerçekleştirilen sonuçlarla kıyaslandı, iki sonuç da birbiriyle uyuştu. Böylece istasyonlarda yapılan ölçümlerde sistem veya yöntem açısından bir hata olmadığı anlaşıldı.

'ISINMA BİLİNENDEN FAZLA OLABİLİR'

Uydu araştırması sonrasında kutuplardaki ısınmanın daha önce bilinenden daha fazla olabileceği belirtildi.

Bilim insanlarının hesaplamalarına göre, sera gazı salınımını azaltmaya yönelik bir tedbir alınmazsa bu yüzyılın sonunda deniz suyu sıcaklığı yüzey katmanında 0.78 derece artacak. Buz tabakalarının erimesi nedeniyle de deniz seviyesinde 30 santim kadar bir yükselme olacak. Artan sıcaklık daha şiddetli fırtınalara ve aşırı yağışlara yol açacak.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: NASA’nın uydu, HABER, KIBRIS, araştırması, küresel, ısınma, verilerini, doğruladı:, Dünya, 15 yıldır, ısınıyor
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.