Yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doktor Öğretim Üyesi Sinan Bağçacı, fibromiyalji hastalığının yaşamı kısaltmadığını ancak günlük yaşantıda hayat kalitesini belirgin şekilde bozduğunu söyledi.

ads
ads
15/04/2019

ads
ads
Yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Sinan Bağçacı, fibromiyalji hastalığı hakkında bilgi verdi. Fibromiyaljinin halk arasında yumuşak doku romatizması ya da kas romatizması olarak adlandırıldığını ifade eden Bağçacı, “Fibromiyaljide gerçekten kronik ağrının bir tipi ve aşırı beyin tarafından bir duyarlılık söz konusudur. Bu ne tür durumlara neden olur; gergin ağrı, sabahleyin yorgun uyanma, uyku dağılımda bozukluk, kas krampları, depresyon, anksiyete kaygı bozukluklarıyla birlikteliği çok sıktır ve kişilerin günlük yaşantıdaki fonksiyonlarını, günlük yaşamdaki konforu belli ölçüde bozan bir hastalıktır. Bundan bir 50 yıl önce fibromiyaljinin varlığı bilinmiyordu ancak yeni yeni anlaşılmakta. Ne kadar önemli olduğu da sebep olduğu günlük yaşamdaki konforu bozması, kişilerin hayat kalitesini belirgin şekilde düşürmesi nedeniyle çok daha giderek önemi artan şekilde ele alınmaktadır. Dediğimiz gibi kas romatizması ya da yumuşak doku romatizması sınıflandırması içine giriyor. Herhangi bir eklemlerde, vücutta belirgin bir iltihap, romatizmal bir süreç veya bir değişiklik ya da kan tahlillerinde bir anormallik görmüyoruz. Bunlar normal olmasına rağmen kişilerde yorgunluk, halsizlik, uyku dağılımda bozukluk, sabahları yorgun uyanma, tutukluk, ellerde uyuşma hissi, vücutta genel ödem hissi, huzursuz bacak, migren diğer bir takım santral ağrı sendromlarını da bu tabloya eşlik edebildiğini görüyoruz. Karında şişkinlik, ara ara kabızlık olması gibi bulgularda eşlik edebiliyor” şeklinde konuştu.

“Günlük yaşantımızda hayat kalitemizi belirgin bozan bir hastalık”

Fibromiyaljinin kronik ağrı tipi olduğu için tedavisine multidisipliner bir yaklaşım gerektiğini belirten Bağçacı, kronik ağrının tedavisinin çok zor olduğunu söyledi. Bağçacı, “Bir ağrı kronikleştiği zaman ya da merkezi sinir sistemi ismini verdiğimiz beyindeki yolaklarda ağrı aşırı algılanıyorsa ağrının tek tedavi ile giderilmesi söz konusu olmaz. Bu nedenle fibromiyaljiden korkmalıyız. Belki yaşamımızı kısaltmıyor, bir organımızı tutup fonksiyon bozmuyor ama günlük yaşantımızda hayat kalitemizi belirgin bozan bir hastalık bu. Fibromiyaljinin çok belirgin şekilde kronikleşmeden etkin bir tedavisinin yapılması kişilerin hayat kalitesini arttıracaktır” ifadelerini kullandı.

15/04/2019 11:11
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Yaşam, kalitesini, olumsuz, etkiliyor, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK SAĞLIK

Ramazanda Kilo Aldıysanız Bu Detoks Tam Sizlik!

HK SAĞLIK

Ramazan ayında yavaşlayan metabolizma hızımızı, bayramda artırırken oluşabilecek sindirim problemlerinden korunmak adına, dikkat edilmesi gereken noktalar var. Uzun süreli açlık ve iki öğüne düşen beslenme düzeninden çıkıp, normal beslenme düzenine geçerken öncelikle; aşırı yemekten kaçınmalıyız. Bayram sabahı bizleri karşılayan envai çeşit kahvaltı sofraları ve günün devamında tatlılara; sindirim sistemimizi ve kan şekerimizi olumsuz etkilememesi adına daha özenli yaklaşmalıyız.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.