HABER KIBRIS

Dereboyu markalaştırılmalı

Californian Restourant Direktörü Salih Kayım, Dereboyun’na sahip çıklıması çağrısında bulundu

ads
04/06/2011

ads
Dereboyu markalaştırılmalı

MARKALAŞMA İÇİN ADIM ATILMIYOR… Californian Restourant Direktörü Salih Kayım, dünyada birçok marka şehrin olduğunu ancak bizim henüz Dereboyu caddesini dahi markalaştıramadığımızı, Dereboyu’nda eğlenceli yeme, içme mekanlarının bulunduğunu, insanların kaliteli alışveriş yapabileceği mağazaların da yer aldığını, ancak caddenin markalaştırılması yönünde adım atılmamasını eleştirildi

 

Eda HANÇER AKKOR

Dereboyu’na gençlerin eskisi gibi gelmediğini, son bir yıldır Dereboyu’nun eskiye oranla daha durgun olduğunu belirten Californian Restourant Direktörü Salih Kayım, Dereboyu’nun marka cadde olması için yetkililerin üzerine düşeni yapması gerektiğini belirtti.

Kayım, Dereboyu’nda eskiye oranla canlığın azalmasının nedenlerini ülke genelindeki ekonomik sıkıntı ve Dereboyu’nda gerek trafik yönünden gerekse de güvenlik yönünden denetim eksikliğine bağladı. Californian Direktörü Salih Kayım, Dereboyu’nda mekanlara girip eğlenmek yerine sokakları mesken tutan bazı grupların bulunduğunu ve bu grupların caddeye eğlenmeye gelen gençleri tedirgin ettiğine dikkat çekti. Gençlerin alkol kullandıktan sonra ise tehlikeli araç kullanabildiklerini, zaman zaman egsoz ve araba gürültüsünün rahatsızlık verici boyuta ulaşabildiğini ifade eden Kayım, Dereboyu’ndaki kontrolsüzlüğün özellikle ailelerin Dereboyu’ndan uzaklaşmasına neden olduğunu, güvenlik önlemi alınması ve trafiğin denetlenmesi açısından cuma ve cumartesi günleri sivil kıyafetli polislerin caddede bulunması halinde bu sıkıntıların aşılabileceğini vurguladı.

Salih Kayım dünyada birçok marka şehrin olduğunu ancak bizim henüz Dereboyu caddesini dahi markalaştıramadığımızı, Dereboyu’nda eğlenceli yeme, içme mekanlarının bulunduğunu, insanların kaliteli alışveriş yapabileceği mağazaların da yer aldığını, ancak caddenin markalaştırılması yönünde adım atılmadığını, caddenin markalaştırılması isteniyorsa yetkililerin üzerine düşeni yapması gerektiğine dikkat çekti. Salih Kayım Dereboyu’nun markalaşması yolunda yatırım yapan esnaflardan biri olarak yetkililerden Dereboyu için destek istediklerini belirtti ve “Dereboyu’ndan başka Dereboyu caddesi yok, sahip çıkalım” şeklinde sözlerini sürdürdü.

 

Dereboyu’na yeni yol gerek

Dereboyu trafiğini rahatlatmak amacıyla Dereboyu’nda bulunan çemberden Kermiya’ya yol açılması konusunda geçmişte gündeme gelen projeye de değinen Salih Kayım, açılması planlanan yeni yol ile Dereboyu’na alternatif yaratmanın amaçlandığını ancak öncelikle yetkililerin şu anda ellerinde varolan caddeye yani Dereboyu’na öncelik vererek, markalaştırma yönünde önemli adımlar atmaları gerektiğini söyledi. Kayım, “var olanı geliştirmek yerine alternatif yaratırsak, ne bu cadde gelişir, ne de yaratılması planlanan cadde gelişir” şeklinde konuştu.

Konuşmasında Dereboyu’nun geliştirilmesi konusunda çeşitli kesimlere görevler düştüğünü özellikle belediyenin bu konuda sorumluluğu olduğuna vurgu yapan Salih Kayım, belediyenin Dereboyu için bir yasa yapması gerektiğini ve bu kapsamda Dereboyu’nun görüntüsünü bozan bakımsız evler, bahçeler, dükkan veya işyerleriyle ilgili çalışma yapması hatta bakımı yapılması gereken mekanların, bahçelerin bakımını yaparak kişilere bakım ücretinin fatura edilmesi gerektiğini söyledi. Konuşmasında Dereboyu’nda bulunan sokak lambaları ve elektrik tellerinin de Dereboyu’na yakışmadığını, bunların da yenilenerek modern led aydınlatmalar konulması gerektiğini söyleyen Salih Kayım, yapılacak bu tür düzenlemeler konusunda ise esnafın belediyeye her türlü desteğe hazır olduğunun altını çizdi. Dereboyu’nda araç parkı sıkıntısının önemli boyutta olduğunu, belediyenin bu soruna en kısa zamanda çözüm bulması gerektiğini vurgulayan Salih Kayım, gerekirse belediyenin boş arsaları kiralayarak otopark olarak kullanıma sunabileceğini, bu şekilde hem arabaların güvende olacağını hem de otopark sorununun ortadan kalkacağını ifade etti.

 

Turistlerin tüm kenti görebilmeleri için raylı sistem gerek

Ülkeye gelen turistler konusuna da değinen Californian Direktörü Salih Kayım, gerek Lokmacı kapısından gerekse de diğer sınır kapılarından ülkeye gelen turistlerin Lefkoşa’nın diğer bölgelerini de görmeleri gerektiğini, Lokmacı kapısından gelen turistlerin sadece Arasta bölgesini görebildiğini ancak Arasta’nın Kıbrıs Türk kültür ve yaşam şeklini tamamen yansıtmadığını, turistlerin ekonomik anlamda ülkeye getirisinin olabilmesi için de sadece bir bölgeye odaklanılmaması gerektiğinibelirtti. Kayım, gerek ulaşımın rahatlatılması için, gerekse de turistlerin şehrin birçok bölgesini gezip görebilmesi için de raylı tramway sistemi konusunda proje geliştirilerek en kısa zamanda uygulamaya konması gerektiğini sözlerine ekledi. Raylı sistem tamvay ile turistlerin Lefkoşa şehrini daha kolay gezebileceğini, şehrin farklı noktalarına da rahatlıkla ulaşabileceğini belirten Salih Kayım, bu şekilde burada yaşayan halkın ve şehrin daha iyi tanıtılabileceğini, hem de ülke ekonomisine katkı sağlanabileceğini ifade etti. Kayım, raylı sistem için belediyenin öncülük yapması halinde esnafın da bu konuda destek olmaya hazır olduğunu vurguladı.

 

Öğrenci kentinin Dereboyu’nda otobüs durağı bile yok

Lefkoşa ve bölgesinde iki büyük ve önemli üniversitenin bulunduğunu, üniversitelerin ve burada eğitim gören öğrencilerin ülke ekonomisine önemli katkısı olduğundan övünüldüğünü söyleyen Salih Kayım, ancak Dereboyu’nda otobüs durağının bile bulunmadığını hatta bazen öğrencilerin yemek yerken hızlıca hesabı ödeyerek “otobüs geliyor arka caddeye hızlıca gitmeliyim” şeklinde telaş yaşadıklarını, Dereboyu tarafında oturan birçok öğrencinin bulunmasına rağmen öğrencilerin Dereboyu’ndan ulaşımlarını sağlayabilecekleri otobüslerin geçmediğini hatırlattı. Kayım, Dereboyu caddesinin otobüs güzergahında olmamasından dolayı o bölgede bulunan öğrencilerin ulaşımda sıkıntı yaşamaları yanında başka bölgede oturan öğrencilerin de Dereboyu’na ulaşımlarının kolaylıkla sağlanamadığı üzerinde durdu.

Mağusa Californian ile Mağusa’ya önemli bir yatırım yapıldığını ancak özellikle Mağusa’da bazı mekanlarda çok ucuza et yemeği satıldığını ifade eden Salih Kayım, çok ucuza etin satılması halinde etin içerisine farklı şeylerin karıştırılıp karıştırılmadığı şüphesinin doğduğunu, bu konuda denetimlerin de yetersiz olduğuna inandığını söyledi. Kayım, sağlık açısından restoranlarda denetimlerin gerekli olduğunu ve sürekli olarak yapılması gerektiği üzerinde durdu.

Restorancılık sektörüne de değinen Kayım, Kıbrıs’ta halkın bilinçli, hassas ve titiz olduğunu, bunun da kendilerini her gün bir öncekine göre daha iyi şeyler yapmaya zorladığını, bu nedenle restorancılık sektörünün birçok ülkeye göre burada daha kaliteli yapıldığını söyledi. Kayım gerek güneyde, gerekse de İstanbul’da bilindik marka mekanların mutfaklarını gözlemleme imkanı bulduğunu ve buranın restorancılık sektöründe gerek servis salonu, gerek mutfağı gerekse de mekan açısından daha iyi durumda olduğunu sözlerine ekledi.

Bu habere tepkiniz:
TAGS:
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.