Farkında olmadan “kraldan kralcı” olmak

ads ads ads
25/10/2020

ads
ads
ads

Cenk Uzunoğlu Cenk Uzunoğlu


GÖR DENİLEN/Cenk Uzunoğlu          

Siyasi ve ekonomik gelişmeler karşısında Avrupa ve ABD’ye ayrı ayrı veya bir bütün olarak ‘’Batı’’ diye atıfta bulunuruz.

Dış siyaset konularında halk arasında gönderme yapılan ‘’Batının çıkarlarındaki’’ ‘’Batı’’ kelimesi iç siyasette artık olağan geldiği anlamda bencil ve olumsuzluğun ifadesidir.

Bizi mağdur efe konumuna kestirmeden oturtur.

Ama dönüp bir şeyi övmek istersek de yine ‘’Batıya’’ atıfta bulunarak ifade ederiz.

Birçoğumuz Avrupalı, Amerikalı olan her şeyin güzel olduğunu, güzel olan her şeyin de iyi olduğunu düşünürüz.

Bundan dolayı eli yüzü düzgün insanlarımıza ‘’Avrupai bir çehresi var’’, iyi oynayan futbolcularımıza da ‘’Avrupai oynuyor’’ deriz.

Türk insanının batı ile doğu arasındaki ikilemidir bu duygusal dalgalanma.

Bizi bilinçaltında batıyı memnun etmek isteyen tutumlar içerisine meyilli olmaya zorlar.

***

Gelelim girişteki gözlemi gerçek hayata yansıtan, batının yarattığı çekim gücüyle nasıl iş yaptırdığını anlatan yaşanmış hikayemize.

Şirketin birinde, çalışanlar tarafından kurumun işine yarayacak bir ‘’kaynak’’ tespit ediliyor.

Lokasyon ve sektör anlaşılmasın diye ‘’kaynak’’ ifadesini özellikle kullanıyorum. ‘’Kaynağın’’ ne olduğu önemli değil, bu bir maden ya da otel yapılacak bir arazi olabilir. 

‘’Kaynak’’ firma için önemli ama.

Şirketin bölgedeki tesislerinde çalışan orta kademe yöneticiler kendi inisiyatifleriyle bu köye ayni sosyo-ekonomik gelir grubunda olan işçileri Cuma namazı için servis organize ederek göndermeye başlıyor. Zorlama kesinlikle yok.

İçinde hatırı sayılır sayıda ‘’Anglosakson’’ olan orta ve üst yönetimin bu yeni organizasyondan haberi yok ama ‘’kaynak’’ arayışı stratejik hedefler arasında olduğu orta kademe yöneticiler tarafından biliniyor.

Bu arada Şirketteki yönetim kadrosunun şirketin büyüme hedeflerini tuttuğu ve aştığı durumda dünyanın çeşitli yerlerindeki diğer operasyonlarında olduğu gibi yıl sonunda ek gelir elde etme imkanları var.

Dolayısıyla böyle bir kaynağın elde edilmesinin üst yönetimi ve yurtdışındaki merkezi de son derece memnun edeceği biliniyor.

Cuma namazına her hafta zaten kendi istekleriyle yönetimin bilgisi ama onayına ihtiyaç duymadan giden işçiler kaynağın olduğu bu köydeki camiye gitmeye başlıyor.

Köydeki imam da köy halkı da bundan memnun bir şekilde ibadetlerini her Cuma birlikte yapıyor.

Daha sonraki haftalarda Cuma namazından sonra yenmek üzere cemaatin sayısına uygun olarak pide ve lahmacun da götürülüyor.

Bu da Anadolu’da zaman zaman kışın Cuma namazından sonra yapılan genel kabul görmüş bir adet olduğunun tespiti sonucunda işçiler tarafından şeflerine öneriliyor. İyi mi?

Daha sonra işçilerin amiri konumundaki şef köydeki bu kaynağı, köy halkının ihtiyacını karşılayacak şekilde şirket için kullanmayı konuşmak için muhtardan ve ihtiyar heyetinden imam aracılığı ile randevu talep ediyor.

Bunu da başarıyor.

Muhtar da hem köyün kaybının olmayacak olmasından ve maddi bir kazanım olacağından kabul ediyor ve köy halkının buna problem çıkarmaması için gerekli söylemi yapıyor.

Köy halkı arasında bölünme yaşanıyor ama karar yürürlüğe sokuluyor, çalışmalar tartışmalara rağmen başlıyor.

Bu kararın, işçilerin Cuma namazına giden köydeki birçok kişi gibi olmaları firma yabancı sermayeli olsa da ne derece etkili olduğu düşünmeye değer.   

Batı kültürü dediğiniz şeyin bir boyutu da sizi ileriye yönelik planlama yapmaya, fırsatları kollamaya şartlandırması.

Bunu yaparken elinizdeki tüm unsurları ve kaynakları kullanmayı ve yeri geldiğinde talep etmeyi öğretiyor.

Bu hikâyede olduğu gibi yerine göre farkında olmadan kraldan kralcı da yapıyor.

Şimdi sormak lazım, bu hikâyede kim kötü niyetli ve kim ne zarar gördü?

Bu konuyu alıp ‘’sömürülüyoruz’’ diye de işleyebilirsiniz.

Bu konuyu ele alıp atıl duran bir kaynağın bulunduğu bölgedeki halkın da refah düzeyini artırmak için kullanılması için yapılan iş birliği diye de lanse edebilirsiniz.

Düşündüm de bu hikâye aslında siyasette karşılaştığımız birçok gelişme dahil hayatın ta kendisinin gizemli bir kesiti saklı. Gizemli çünkü siyasi görüşü ne olursa olsun bazı işlevleri kim sırıtmadan yerine getirebilecekse onunla işbirliği yapılması esas oluyor.

‘’Batı’’ dediğimiz şeyin çoğu zaman esas maharetinin ‘’düğmeye basarak’’ toplum içerisindeki siyasi ve ekonomik bağlantıları devreye sokarak yönlendirme yapmasında değil, ta eğitim sisteminden ve kültüründen başlayarak kendi görünmeyen ordusuna işlev bazında süvari yazabilmesinde.

İleriye yönelik planlama yapmaya, fırsatları kollamaya şartlandırmasında.

Bunu da yaparken elinizdeki tüm unsurları ve kaynakları kullanmayı ve yeri geldiğinde talep etmeyi öğretmesinde.

Hem de sen farkında olmadan ve karşı çıktığını sansan da yeri ve günü geldiğinde seni hem süvari hem de kendinden bile kraldan kralcı yapabilmesinde.

Gördüm. Yaşadım. Biliyorum.

25/10/2020 13:10
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS:
MANŞETLER

HK Cenk Uzunoğlu

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.