Faturalarını ödemeyen Twitter'a 9 dava açıldı

ads ads ads ads
25/02/2023

ads
Faturalarını ödemeyen Twitter'a 9 dava açıldı

Twitter, sosyal medya platformunun faturalarını ödemediğini iddia eden bir dizi davayla karşı karşıya. Ödeme talebinin faizler hariç 14 milyon doların üzerine çıktığı iddia ediliyor.

Haberlere göre, Elon Musk yönetimindeki Twitter'a açılan en az 9 davada son aylarda mülk sahipleri, danışmanlar ve satıcılardan gelen ödeme talebinin faizler hariç 14 milyon doların üzerine çıktığı iddia ediliyor.

Bu haber, Musk geçen yıl aralıkta şirketin kar ve zararının 2023'te eşitlenme yolunda olduğunu iddia etmesine rağmen geldi.

O tarihte Musk, "Bu şirket temelde, motorları alev almış, yüksek hızda düşen ve kontrolleri çalışmayan bir uçakta olmak gibi" demişti. Ve şirkette gerçekleştirdiği değişikliklerle "Aslında artık Twitter'ın gelecek yıl iyi olacağını düşünüyorum" diyerek güvence vermişti.

"Elon'a 7 bin dolarlık havalı hediye kutusu"

Twitter'a açılan davalar arasında, devralma gerçekleşmeden önce Twitter'ın pazarlama departmanı tarafından sipariş edilen "Elon'a havalı hediye kutusu" için 7 bin dolarlık bir faturanın beklemede olduğu iddia edildi.

Wall Street Journal'ın haberine göre, diğer 9 davadan birinin davacısı, davanın reddini istedi ve dava geçen hafta kapandı.

"Musk'ın yaptığı şey temelde bir iflas simülasyonu"

Haberde, sıkıntılı mali durumdaki şirketlere onlarca yıldır yardım eden ünlü bir yeniden yapılandırma uzmanı olan Van Conway'in "Elon Musk'ın yaptığı şey temelde bir iflas simülasyonu. Maliyetlerini kesip biçiyor" dediği aktarıldı.

"6,8 milyon dolar kira ödemesi yapılmadı iddiası"

9 davadan üçü, aralarında Twitter'ın San Francisco'daki genel merkezi de bulunan ofis alanlarıyla ilgiliydi. Mülk sahibi, sosyal medya devinin aralık ve ocak için yaklaşık 6,8 milyon dolar kira ödemesi yapmadığını iddia etti. Twitter'ın Singapur ofisinde çalışanlar ocakta, kiranın ödenmemesi nedeniyle ofisten atılmıştı.

Pazarlama şirketi Canary LLC tarafından açılan bir başka davadaysa Twitter'ın yaklaşık 400 bin dolar tutarındaki faturalarını ödemediği iddia edildi.

Bir başka firma da açtığı davada, Musk'ın geçen yılki satın alma işleminde şirket için çalıştıktan sonra Twitter'ın faturalarını ödemediğini ileri sürdü. Innisfree M&A Inc., New York Eyaleti Yüksek Mahkemesi'nde Twitter'a dava açarak yaklaşık 1,9 milyon dolar talep etti.

Dava dilekçesinde "23 Aralık 2022 itibarıyla Twitter, en az 1.902.788,03 dolar meblağ karşılığındaki sözleşme uyarınca Innisfree'ye karşı yükümlülüğünü yerine getirmemektedir" dendi.

Satın alma anlaşması gerçekleşirken, bazı Twitter yöneticileri son dakikada New Jersey'den San Francisco'ya gidip gelmek için uçak kiraladı. Private Jet Services Group LLC tarafından aralıkta New Hampshire'daki federal mahkemede açılan davalardan birine göre, şirket sosyal medya devinden 197 bin 725 dolar talep ediyor.

25/02/2023 13:06
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Fatura, Twitter
MANŞETLER

HK TEKNOLOJİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.