Cameron: İngiltere Yeniden Referanduma Gidebilir

ads
ads
14/09/2019

ads
ads
Cameron: İngiltere Yeniden Referanduma Gidebilir

Referanduma gitme kararından dolayı birçok kişinin kendisini affetmeyeceğini bildiğini dile getiren Cameron, ülkenin yeni bir referanduma gitme ihtimalinin yine de bulunduğunun da altını çizdi.

İngiltere'yi "köşeye sıkışmış" olarak tanımlayan eski Muhafazakar Parti lideri, "Anlaşmasız Brexit seçeneğinde ısrar edilmemesi gerekiyor. Başbakan Boris Johnson'ın parlamentoyu tatil etmesi ve tartışmasız Brexit'e 'hayır' oyu kullanan 21 parti milletvekilini ihraç etmesi yanlıştı." dedi.

"İçinden çıkamadığım bir psikodrama idi"

2005'te Muhafazakar Parti'nin başına seçilen David Cameron, 43 yaşında başbakanlık koltuğuna oturarak son iki asırlık ülke tarihinin en genç başbakanı olma unvanını da kazandı.

2016'da ülkeyi Avrupa Birliği'nden ayrılma konusunda referanduma götüren başbakan, Londra'nın birlikte kalması yönünde politika yürütmüştü.

Sandıktan yüzde 48'e karşı yüzde 52 AB'ye hayır oyunun çıkmasının ardından ise başbakanlık görevinden istifa etti.

Cameron bu yenilgiyi Brexit taraftarlarının elindeki iki koza bağlıyor. Bunlar, duygusal anlamda AB'yi terk etmenin önemi ve göçmen sorunu.

"Kalmak isteyenlerin ileri sürdükleri ekonomik nedenler ve teknik sorunlar ise seçmenin ikna olmasına yetmedi diyen Eski başbakan bu durumu "İçinden çıkamadığım bir psikodrama" olarak yorumluyor. Aldığı kararın sonuçlarından dolayı üzgün olduğunun altını çizen eski başbakan, yine de referendumun "kaçınılmaz" olduğu ve doğru olanı yaptığı kanısında.

14/09/2019 13:03
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: haber, kıbrıs, cameron, brexıt
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.