Fed/Bostic: 50 baz puan artış yeterli

ads ads ads
09/05/2022

ads
ads
Fed/Bostic: 50 baz puan artış yeterli

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic 50 baz puandan daha büyük bir artışa gerek olmadığını dile getirdi.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic Bloomberg'e verdiği mülakatta Fed'in bu ayki 50 baz puanlık faiz artışının 'agresif bir adım' olduğunu, Fed'in bu hızda artırıma devam edebileceğini, 50 baz puandan daha büyük bir artışa ise gerek olmadığını dile getirdi.

Bostic "son 20 yılda 50 baz puanlık faiz artışı oldukça agresif bir adım. Bundan daha da agresif olmamız gerektiğini düşünmüyorum. Sanırım bundan daha agresif olmaya gerek yok, bu hızda kalabilir ve piyasaların nasıl geliştiğini görebiliriz" şeklinde konuştu.

ABD ekonomisinin ivmesinin iyi durumda olduğunu belirten Bostic "enflasyon çok yüksek ve bunu kontrol altına almak için kesin ve amaçlı hareket etmemiz gerekiyor" dedi.

Tüm toplantılarda her türlü seçeneğin masada olduğunu kaydeden Bostic kararların ekonominin tepkisine göre alınacağını kaydetti. Bostic tedarik zinciri sıkıntıları gibi Fed'in kontrolü dışındaki konulardaki baskıların düzelmesini umduğunu söyledi.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari de CNBC'ye verdiği mülakatta beklenenden farklı veriler gelmesi halinde Fed'in yaklaşımını değiştireceğini söyledi. İstihdam piyasasının güçlü olduğuna vurgu yapan Kashkari enflasyonun yüzde 2'lik hedefe ineceğinden şüphe duymadığını da ifade etti.

 

09/05/2022 17:28
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Fed/Bostic: 50 baz puan artış yeterli
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.