Fed'in faiz kararı açıklandı

ads ads ads ads ads
12/06/2024

ads
Fed'in faiz kararı açıklandı

ABD Merkez Bankası (Fed) bugünkü toplantısında beklendiği gibi faizleri sabit tuttu. Fed üyelerinin 2024 için faiz indirimi beklentisi 75 baz puandan 25 baz puana geriledi. Kararın ardından borsalarda ve altın fiyatlarında negatif tepki görüldü.

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararını açıkladı. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) bugünkü toplantısından fonlama faizini 23 yılın zirvesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutma kararı çıktı.

Karar oybirliği ile alındı.

Fed, üst üste yedinci toplantısında da faizi değiştirmemiş oldu. Banka bir sonraki faiz kararını 31 Temmuz'da açıklayacak.

Piyasa beklentisi de bugünkü toplantıda faizlerin sabit tutulacağı yönündeydi.

2024 İÇİN TEK FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ

Piyasa için kritik olan Fed üyelerinin 2024 için faiz indirimi beklentisi üç ay önceki 75 baz puan seviyesinden 25 baz puana geri çekildi. Bu gelişme hisse senetleri piyasası ve altın fiyatları için negatif olarak görüldü.

Fed üyelerinin 2025 yılı faiz indirimi beklentisi ise 75 baz puandan 100 baz puana yükseldi.

ABD'de bugün açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), mayısta aylık bazda değişim göstermezken yıllık bazda yüzde 3,3 ile beklentilerin altında arttı ve yüzde 3,4'lük beklentinin altında kaldı.

ABD'de çekirdek enflasyon da nisanda yüzde 3,6 iken mayısta yüzde 3,5'lik beklentiye karşılık yüzde 3,4'e geriledi.

Enflasyonda bugün açıklanan gerileme, piyasada eylülde faiz indirimine başlanması ve bu yıl iki faiz indirimi olması beklentilerini artırmıştı.

Son dönemde ABD'de açıklanan makroekonomik verilerin karışık sinyaller vermesi Fed'in ne zaman faiz indirimine gideceğine yönelik belirsizliği artırmıştı.

FED TAHMİNLERİ

Fed'in büyüme beklentisi 2024 için yüzde 2,1'de, 2025 için yüzde 2,0'da, 2026 için yüzde 2,0'de, uzun dönem için yüzde 1,8'de sabit tutuldu.

Fed'in çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi (PCE) artış beklentisi 2024 için yüzde 2,6'dan yüzde 2,8'e, 2025 için yüzde 2,2'den yüzde 2,3'e yükselirken, 2026 için yüzde 2,0'da sabit kaldı.

Fed'in PCE beklentisi 2024 için yüzde 2,4'ten yüzde 2,6'ya, 2025 için yüzde 2,2'den yüzde 2,3'e yükselirken 2026 için yüzde 2,0'da sabit kaldı.

Fed'in işsizlik oranı beklentisi 2024 için yüzde 4,0'da sabit tutulurken, 2025 için yüzde 4,1'den yüzde 4,2'ye, 2026 için yüzde 4,0'dan yüzde 4,1'e, uzun dönem için yüzde 4,1'den yüzde 4,2'ye yükseldi.

Fed'in medyan faiz beklentisi 2024 sonu için yüzde 4,6'dan yüzde 5,1'e, 2025 için yüzde 3,9'dan yüzde 4,1'e yükselirken, 2026 için yüzde 3,1'de sabit tutuldu. Uzun dönem için yüzde 2,6'dan yüzde 2,8'e yükseldi.

FED'DEN AÇIKLAMA

Fed açıklamasında "Enflasyonun yüzde 2 hedefine sürdürülebilir şekilde ulaşıldığına daha büyük güven duyulana kadar politika hedef aralığını azaltmanın uygun olmasını beklemiyoruz" denilirken, enflasyonun gerilemesine rağmen hâlâ yüksek olduğu belirtildi.

Açıklamada ayrıca, "Ekonomi sağlam bir hızla büyümeye, istihdam kazanımları güçlü olmaya ve işsizlik oranı düşük seyretmeye devam ediyor" ifadeleri yer aldı.

Komitenin istihdam ve enflasyon hedeflerine ulaşmaya yönelik risklerin geçen yıl daha iyi bir dengeye doğru ilerlediği kanısında olduğu belirtilen açıklamada, ekonomik görünümün belirsiz olduğu ve enflasyon risklerine karşı son derece dikkatli olunmaya devam edileceği kaydedildi.

ALTIN FİYATLARI GERİLEDİ

Karar öncesinde enflasyonun beklentilerin altında kalması üzerine gün içinde 2 bin 341 doları gören ons altın, 2 bin 320 dolara geriledi. Gram altında da 2 bin 410 TL'ye geri çekilme yaşandı.

Fed üyelerinin 2024 için tek faiz indirimi beklentisi piyasalar için negatif olarak algılandı.

Enflasyon verisinin ardından ABD borsalarında kaydedilen kazanımlar Fed kararı ve Powell'ın açıklaması sonrasında geri çekildi. Karar ve açıklamayla birlikte ABD dolarında ve ABD hazine tahvil faizlerinde gün içindeki düşüşlerin bir kısmı da terse döndü.

POWELL'DAN AÇIKLAMA

Kararın açıklanmasının ardından Fed Başkanı Jerome Powell, basın mensuplarının karşısına çıktı. Powell'ın açıklamasından satır başları şöyle:

* Enflasyon geriledi ama hala yüksek. Enflasyonu yüzde 2'ye düşürmekte kararlıyız. Sıkı para politikasına devam ediyoruz.

* İstihdam piyasasında arz ve talep dengelendi. İşsizlik yüzde 4'e yükselse de hala düşük seviyelerde.

* Ekonominin görünümü belirsiz olmaya devam ediyor, enflasyon risklerine karşı son derece dikkatli davranıyoruz.

* Enflasyonda yüzde 2 hedefine ulaşmada daha fazla güven sağlanana kadar faizi bu seviyelerde tutmayı planlıyoruz. Enflasyon konusunda ılımlı ilerleme sağladık, ancak daha fazla iyi veriye ihtiyaç var.

* Ekonomi sağlam kalır ve enflasyon devam eder ise faizleri gerektiği sürece olduğu yerde tutacağız.

* Enflasyon konusunda oldukça muhafazakar bir tahminimiz var, eğer daha iyi rakamlar görürsek, tahminlerin aşağı geldiğini göreceğimizi düşünüyorum.

* Elimize gelen aylık çekirdek PCE ve PCE verileri iyi ama yeterli değil.

* FOMC, faizlerin Covid öncesi seviyelere dönmeyeceğini düşünmeye başladı.

12/06/2024 22:14
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Fed’in faiz kararı açıklandı
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.