Fenerbahçe küçülme kararını duyurdu

ads
ads
27/05/2020

ads ads
Fenerbahçe küçülme kararını duyurdu

Fenerbahçe Kulübü Kadın Basketbol Şubesinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Metin Sipahioğlu, kadın basketbolda küçülmeye gideceklerini duyurdu. Sipahioğlu, "Mali krizlerin dinmediği şu tabloda, alınan küçülme kararını çok doğru buluyorum. Önümüzdeki sezon kadın basketbolda takım bütçesi, yani toplam oyuncu net maaş bütçemiz 1.3 milyon dolar olarak belirlendi." dedi.

Fenerbahçe Kulübü Kadın Basketbol Şubesinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Metin Sipahioğlu, kadın basketbolda küçülmeye gideceklerini duyurdu.

Kulübün mali durumu ve koronavirüs sürecinin ekonomik anlamda kendilerini aksiyon almaya mecbur bıraktığını belirten Sipahioğlu, AA muhabirine açıklamada bulundu.

Kulüp başkanı Ali Koç'un olağanüstü fedakarlıkları yaptığını dile getiren Sipahioğlu, "Mali krizlerin dinmediği şu tabloda, alınan küçülme kararını çok doğru buluyorum. Önümüzdeki sezon kadın basketbolda takım bütçesi, yani toplam oyuncu net maaş bütçemiz 1.3 milyon dolar olarak belirlendi. Üzerine bir de bu sezonki gibi değerli sponsorumuz Öznur Kablo ile tekrar bir anlaşma sağlayabilirsek takım bütçesi yükümüzü 1 milyon dolar altı seviyesine çekebileceğiz." ifadelerini kullandı.

Yönetim kurulunun, mevcut şartlar içinde kulüp için doğru bildiğini ve inandığını yapmakla yükümlü olduğunu hatırlatan Sipahioğlu, "Yani geçen sezon yüzde 35 civarında küçülen takım bütçemiz ve yükümüz, bu sezon da yine aynı oranda küçülmeye devam edecek. Önümüzdeki sezon da yüzde 35 küçüleceğiz. Bu rakamları geçmiş yıllarla kıyasladığınız zaman, son 15 yıldaki en düşük takım bütçesine sahip olacağımız söylenebilir." diye konuştu.

- "Hedeflerimizi küçültmüyoruz"

Metin Sipahioğlu, bütçeyi azalttıklarını fakat hedefleri küçültmediklerini aktardı.

Fenerbahçe'nin gelecek sezonda 4 kupada da zirve için oynayacağını anlatan Sipahioğlu, "Bütçemizi ve yükümüzü azaltıyoruz ama hedeflerimizi küçültmüyoruz. Hocamız ve takım menajerimizle beraber istişare ederek, tamamen hocamızın talepleriyle takımımızda olmasını düşündüğümüz isimlerle ve menajerleriyle görüşmeler gerçekleştirdik. Kadromuz tamamlandı sayılır, sanırım kısa bir zaman sonra açıklamış oluruz." değerlendirmesinde bulundu.
Hedefledikleri takım bütçesini yakalamak adına bazı zorunlu ayrılıkların gerçekleşeceğini de vurgulayan Sipahioğlu, şöyle devam etti:
"Oyuncularımız gerekli fedakarlıkları yaparak imzalarını attılar. Önce Zandalasini ile başlayayım. Zandalasini'nin önümüzdeki sezon da devam eden bir kontratı vardı ama bu kontrattan karşılıklı çıkma şartları da mevcuttu. Avrupa'dan çok ciddi ve bizde kazanacağından çok daha üst miktarlarda teklifler geldi. Bu takımlar kontrattaki çıkma şartını da ortaya koymaya hazırlardı. Biz ise Zandalasini'ye önümüzdeki sezonki kontratını bile artık ödeyebilecek durumda değildik. Oyuncumuz ve menajeri ile bu doğrultuda görüşmeler gerçekleştirdik. Kulübümüzün içinde bulunduğu durumu ona anlatırken, kendisine verdiğimiz değeri ve buradaki rolünü de üstüne basarak vurguladık. Zandalasini ise müthiş bir davranış sergileyerek, hemen hemen biz hangi şartları sunabileceğimizi belirttiysek kabul etti ve önümüzdeki sezon bizdeki sözleşmesinden çok daha yüksek teklifler almışken, yüzde 35-40'a yakın indirime giderek imzasını attı."
Sipahioğlu, kadroya yeni katılan oyuncuların da bütçe küçültmeye giden yoldaki ciddiyetlerinin farkında olduğunu anlatarak, şunları aktardı:
"Başta kaptanımız Tuğçe Canıtez olmak üzere yerli yabancı takımda kalmasını planladığımız oyuncularımız gerekli fedakarlıkları yaparak imzalarını attılar. Bu sezon bu anlamda transfer görüşmelerinin geçen sezona göre daha rahat geçtiğini belirtebilirim. Geçen sezon oyuncular ve menajerler kulübümüzün bütçe düşürme konusunda bu derece ciddiyetli olduğunu düşünmüyorlardı. Her sezon bu ciddiyet sanırım daha da iyi anlaşılıyor ve maliyet fayda endeksi çok daha yüksek şartlarda transferler yapabiliyoruz. Bu yüzden, basketbolseverler yeni sezon kadromuzu ve bazı oyuncuları görünce, geçmişle kıyasladıklarında bu bütçe ile nasıl yapılabildiğine şaşırmasınlar."
Takımın önemli isimlerinden Alina Iagupova'ya yeni sözleşme önerdiklerini ancak oyuncunun ailevi sebeplerden ötürü başka bir yerde oynamak istediğini söylediğini belirten Sipahioğlu, "Alina ile aramızda hiçbir zaman maddiyat ile ilgili bir problemimiz olmadı. Alina'ya kapılarımız her zaman açık, önümüzdeki sezonlarda ortak şartlarda buluşursak neden yollarımız tekrar kesişmesin." şeklinde görüş belirtti.

27/05/2020 15:43
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Fenerbahçe, küçülme kararı, spor
MANŞETLER

HK SPOR

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.