Feyzioğlu: Türkiye-KKTC daima el ele

ads ads ads ads
28/01/2023

ads
Feyzioğlu: Türkiye-KKTC daima el ele

Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Genel Kurulu'nda konuşma yaptı.

Feyzioğlu konuşmasında, “Türkiye - KKTC işbirliği ile KKTC yere sapasağlam basan, kendine yeten bir ekonomiye kavuşacak” dedi.

Feyzioğlu’nun konuşması şöyle:

“Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Genel Kurulu'nda göz bebeğimiz üreticileri selamlama imkanı buldum. Teşekkür ederim Sayın Divana.

Asrın projesi ile Türkiye'den su geldi. Karada dağıtımı için DSİ'miz çalışıyor.

Ondan daha büyük projemiz, kablo ile elektrik. KKTC hem enerji  arz güvenliğine kavuşacak hem üreticinin ve herkesin elektrik maliyeti ucuzlayacak.

Gümrük otomasyon sistemi tamamlandı. Gazimağusa Liman Gümrüğü'nde işlem süreleri çok kısalacak.

TİKAmız ile narenciye kurutma ve paketleme pilot projelerini hayata geçiriyoruz. Tarıma dayalı sanayi gelişecek.

Dijital Dönüşüm Ofisimiz KKTC e - devlet yapısını tamamladı. Şimdi sıra KKTC kurumlarının hizmetlerini yüklemesinde. E devlet içinde çalışacak Çiftçi Kayıt Sistemi planlama imkanı ve hizmete erişim kolaylığı sağlayacak.

Üreticinin ürünü Mersin'den dönmesin diye Devlet Laboratuvarını yeniliyoruz. Keşke bir organizasyon yapılsa da dondurulmuş gıdaları getiren soğutmalı kamyonlar boş dönmesi, narenciyeyi Türkiye'ye götürse. İki yönlü de taşıma maliyeti yarı yarıya azalır. Tüketici faydalanır. Kıbrıs Türk Ticaret Odası el atsa çözülür sanırım.

Bir Rum gazete makalesinde okudum. Bu ve nice projelerle  Kuzey Kıbrıs kendine yeter hale geliyor diye şikayet ediyorlardı. Memnun oldum. Bir üzücü haber vereyim onlara. Şikayetleri  daha da artacak. Türkiye - KKTC işbirliği ile KKTC yere sapasağlam basan, kendine yeten bir ekonomiye kavuşacak.”

28/01/2023 18:40
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Feyzioğlu: Türkiye-KKTC daima el ele
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.