HABER KIBRIS

ad

Fransa'daki Lyon Havaalanı robot valeye emanet!

ads
19/03/2019

ads
Fransa'daki Lyon Havaalanı robot valeye emanet!

Robot valeleri, birçok ülkedeki testlerin ardından Fransa'daki Lyon Havaalanı'nda kullanılmaya başlandı. Stanley Robotics ekibinin geliştirmiş olduğu robot ve sistem sayesinde, otoparkta park yeri arama derdi son buluyor.

Stanley Robotics şirketi, uzun süredir robot vale projesi üzerinde çalışıyor ve bu teknolojiyi ilk olarak Fransa'nın Lyon Havaalanı kullanmaya başladı. Robot vale hizmetini kullanmak isteyenler, araçlarını küçük hangar benzeri bir alana bırakıyorlar ve robot valeler gelip aracı bu alandan alarak uygun bir yere park ediyor. Böylece de araç sahibi park yeri bulmak için zaman kaybetmek zorunda kalmıyor.

Dikdörtgen kutu şeklindeki robot valeler, temelde forklift işlevi görüyorlar ve aracı lastiklerinden kaldıran metal kollara sahipler. Yapılan açıklamaya göre robotlar, otopark alanını kullanma konusunda insanlara göre daha verimli çalışıyorlar ve otopark alanıa yüzde 50 daha fazla araç sığdırabiliyorlar. Fransa'nın ardından diğer ülkelerinde bu tarz robot vale hizmetlerine geçiş yapmaları bekleniyor.

Stanley Robotics firması robot valenin insanlara göre yüzde 50 daha verimli çalışabildiğini iddia etmekte. Buradaki verimlilik kriteri, robotların aynı boyuttaki park alanına yüzde 50 kadar daha fazla araç park edebilmesi şeklinde ifade ediliyor. Bu beceri robotların daha dar yerlere araba sokabimesi ile mümkün. Çünkü arabayı bir robot taşıyınca, arabanın iki tarafında insan valelerin kapı açması için gerekli boşluklara ihtiyaç kalmıyor. Ayrıca robotlar her arabanın nerede olduğunu biliyorlar ve arabaları 2-3 sırada arka arkaya park edip, daha hızlı çıkartabiliyorlar.

Robot vale Stan aslında otonom araba teknolojileri ile aynı özellikleri paylaşmakta. Robotlar devamlı etraflarını tarıyor, sensörler ve kameralarla yollarını buluyor ve karşılarına çıkan şeylere karşı doğru tepkiler verebiliyorlar. Tabi ki otonom arabalara göre avantajları var, çünkü sadece kendilerine ayrılmış alanda çalışıyorlar ve gerçek trafiğe çıkmak gibi zorlu bir işle uğraşmak durumunda değiller. Bu da kendi kendine sürüş verimliliklerini artırıyor.

Stanley Robotics ve Lyon-Saint-Exupéry havalimanının anlaşmasına göre robot valeler tüm park alanlarında çalışmayacaklar. Şimdilik sadece altı büyük parktan birinde görev yapacaklar. Bu da 500 arabalık bir parka dört Stan robot düşmesi anlamına geliyor. Robotlar bu alanda günde 200 aracı park edip geri götürme kapasitesine sahipler. Diğer park alanlarına göre daha ucuz olması da, robotlara büyük sorumluluk vermek demek oluyor.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Fransa’daki Lyon Havaalanı robot valeye emanet!, HABER, KIBRIS,
MANŞETLER

HK TEKNOLOJİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.